Poslednjih dana velika tema u javnosti je spor između kompanije SBB i vlasnika televizija Prva i B92 oko ulslva za distribuciju ovih kanala na SBB-ovoj kablovskoj mreži. SBB je saopštio da će skinuti sa svoje mreže ove TV stanice jer traže nerazumno visoku sumu novca za distibuciju, odnosno uvećana je više od 10 puta u odnosu na raniji ugovor. Da li je ovo novi napad na SBB i pokušaj opstrukcije rada mreže i da li će korisnici SBB biti za nešto uskraćeni u Dnevniku na TV Nova S govore direktorka za odnose sa javnošću SBB Iva Gajić i direktorka prodaje SBB Ksenija Bulatović.
U poslednje vreme javnost prati razmenu saopštenja SBB -a i rukovodstva TV Prve, a u međ vremenu se oglasio i vlasnik TV Pinka govoreći da ta televizija svoj osnovni nacionalni kanal daje besplatno.
Na pitanje da li će biti dogovora, odnosno da li će TV Prva i B92 ostati u ponudi SBB- a Iva Gajić je rekla da prvo treba reći da SBB nema nameru ništa da skine sa programa.
„Naime, 28. oktobra ističe ugovor između SBB-a o distribuciji, odnosno o reemitovanju Prve i B92 u okviru naše kablovske mreže. Pre mesec i po dana dobili smo ponudu koja je 11 puta uvećana u odnosu na cenu koju smo do sada plaćali, a to je neverovatnih 38 miliona evra za dve nacionalne televizije i tri kablovska kanala u okviru njihovog portfolija. U međuvremenu, ono što smo čuli u saopštenjima Prve i vlasnika TV Pink, koja takođe ima nacionalnu frekvenciju, jeste da cena nacionalnih frekvencija treba da bude gotovo besplatna, odnosno da SBB i drugi ne plaćaju nista za prenos ovog prava“, podsetila je ona.
Dodala je da SBB ne može da prihvati cenu od 38 miliona evra za nešto što je javno dobro svih građana ove zemlje i što je po zakonu svima nama dostupno besplatno.
„Sa druge strane na naše zvanično saopštenje juče da će SBB rado prihvatiti ponudu Prve i B92, kako smo čuli u njihovom saopštenju, da nastavimo da prenosimo ova dva kanala po ceni kojoj prenosimo i TV Pink, a to je nula dinara, mi smo se obratili javnosti, obratili smo se i vlasniku Prve i B92 Srđanu Milovanoviću, ali do ovog trenutka, dakle više od 24 sata nismo dobili odgovor“, naglasila je Gajić.
„Za sada nema dogovora“, rekla je Gajić.
U iščekivanju odgovora od Prve i B92, a s obzirom da se radi o televizijama sa nacionalnim frekvencijama koje ljudi mogu da gledaju i bez obzira na kojoj su kablovskoj mrež, svedoci smo svakodnevnog pritiska na naše korisnike i građane Srbije o informisanju kako raskinuti ugovor sa SBB-o, kaže Ksenija Bulatović.
„Zašto raskidati ugovor za nešto što može da se gleda preko antena, što je potpuno besplatno u etru? Zašto toliki pritisak ne samo na korisnike, nego i na 2.000 zaposlenih SBB-a koji već mesecima trpe razne spekulacije vezane za kompaniju. Nekome je očigledno u interesu da SBB oslabi. Kompanija sa najboljim korisničkim iskustvom u zemlji neće tek tako dozvoliti da naši korisnici zbog nečega ispaštaju“, napomenula je Bulatović.
U čitavu priču uključio i predsednik Srbije koji je direktno preporučio da se pređe kod konkurencije.
Upitana kako kompanija može da se postavi kada se najmoćnija ličnost u zemlji svrstava na jednu stranu i koji su mehanizmi odbrane, Gajić je rekla da je predsednik time javno prekršio Ustav i javno stavio na stranu jedne državne telekomunikacione naspram privatne kompanije koja je osnovana u Srbiji, koja ovde posluje 20 godina, zapošljava 2.000 radnika i u budžet države prošle godine uplatila 40 miliona evra.
Upitana da li će SBB, s obzirom da je deo United Grupe koja posluje u više zemalja, internacionalizovati ovaj problem sa svrstavanjem vrha državne vlasti na stranu konkurencije na tržištu, Gajić je rekla da je „SBB pokrenuo arbitražni postupak i sve je u rukama naših advokata“.
Ukoliko na SBB kablovskoj mreži ne bude Prve i B92, kompanija je spremila pet novih kanala koji će svakako biti ubačeni 28. oktobra u programsku šemu, rekla je Bulatović , napominjujući da su opstrukcije širenja mreže SBB svakodnevne,d a im nije lako ali da će anstaviti da se bore za svoje korisnike.
Pogledajte celokupno gostovanje Ive Gajić i Ksenije Bulatović u Dnevniku na TV Nova S:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar