Mere Evropske unije protiv Kosova stupile su na snagu, obustavljeno je programiranje sredstava za Kosovo u okviru "IPA 2024." Kosovo takođe neće biti pozivano na sastanke na visokom nivou, a bilaterealne posete biće suspendovane. Šta sankcije menjaju u raspoloženju građana, a šta na političkoj sceni? Sledi li još teži period za Srbe na severu kako to juče najavljuje predsednik države Aleksansadr Vučić?
Odgovore na ova pitanja pokušao je da odgonetne direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa Fatmir Šeholi. On se odmah osvrnuo na najavljene sankcije i pojasnio šta su one promenile u raspoloženju građana na Kosovu i političkoj situaciju.
– Narod na Kosovu je rekao bih sa gnevom sve te mere koje su prezentovane javnosti prihvatio. Krivca za sveokupnu ovu situaciju u kojem se našlo Kosovo svi vide premijera Aljbina Kurtija. Sa druge strane, ono koliko smo mogli da budemo upoznati u našm Institutu, vidimo da će ove nedelje sve opozicione stranke su sazvale svoje glavne odbore u kojima će biti na dnevnom redu način na koij se boriti protiv Kurtija i pronaći način kako da se izađe iz ove katastrofalne situacije. Da smo nekoga pitali 1999. godine da će Kosovo 2023. godine dobiti neke sankcije od Evropske unije, zato što nije poslušno ili zato što nije progresivno u djalogu sa Srbijom tada bi neko nekome rekao da je lud – rekao je Šeholi i dodao da s bozirom da je Kosovo u toj situaciju narod sa velikim gnevom sve to vidi iako se vidi kod premijera Kurtija da on kaže da Kosovo ne može protv svog ustava i vladavine prava.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Ognjen Gogić i Fatmir Šeholi o tome kome trebaju varnice na severu Kosova