U mesecima studentskih i građanskih protesta, pitanje rudarenja litijuma je potsnuuto u stranu ali ni slučajno nije zamrlo. Rio Tinto još ne kopa, ali i ne odustaje. Aktivisti i njihove brojne pristalice ponavljaju, Nećete ni kopati". Evropske vlade zvanično ne odustaju od projekta u Srbiji, ali mnogeparlamenatrane grupacije su na strani ekololoških pokreta u Srbijia. Nekoliko evroposlanika iz levičarskih grupacija ovih dana je posetilo Srbiju i dolinu Jadra. Sve pratio Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.

Kako bi pričali sa narodom u dolini Jadra i vodećim akademicima, levo orijentisani evroparlamentarci došli su drugi put u Srbiju. Svesni ekoloških, ali i studentskih protesta, naglašavaju da je pitanje rudarenja isključivo srpsko pitanje.

„Što se tiče kopanja u dolini jadra, tu je mnogo ekoloških pitanja. Šta će se desiti sa vodom, sa otpadom… I vlada i Rio Tinto pokazuju aroganciju prema lokalnom stanovništvu. Ali, na kraju, srpski narod će biti taj koji će odlučiti. Ne treba da budu pod pritiskom Unije, jer je odluka Srbije li želi rudnik ili ne“, rekao je Džonas Sjosted, poslanik Evropskog parlamenta (leva grupa).

„Možda neki u Evropskoj uniji vrše pritisak na vašu zemlju, ali ako to rade, vi to treba da ignorišete, jer nemaju pravo na tako nešto. To je samo vaša odluka i Unija mora da prihvati šta vaš narod želi da radi“, rekao je Per Klausen, poslanik Evropskog parlamenta (leva grupa).

Videli su aktivnosti kompanije Rio Tinto koja je, kako kažu, napravila propagandni film, pušten u Evropskom parlamentu, kojim nisu bili impreionirani, jer su izostavljeni ključni argumenti protiv rudarenja. Deo javnosti u Srbiji,a posbno one koja poretestuje i protiv rudarenja litijuma i podržava zahteve studenata, ogorčena je stavvoia evropskih vlada koje smatraju licemernim, je rne uzimaju u obzir volju srpskog naroda već samo svoj ekonomski interes.

„Mislim da postoji osnova za ovu kritiku. Evropska unija treba glasnije da govori o demokratskim problemima u Srbiji, zastrašivanju opozicije i studentskog, kao i ekološkog pokreta. Takođe i o ozbiljnom problemu korupcije. Ne možemo da budemo tihi po tom pitanju, već iskreni, jer je to i prepreka na srpskom putu ka članstvu u Uniji“, smatra Sjosted.

Iz udruženja Ne damo jadar, evroparlamentarcima pokazali su na terenu ophođenje kompanije prema meštanima, kao i odnos vlasti prema aktivistima, kojim su, kako navodi aktivista Zlatko Kokanović, bili zgroženi.

„Ali su ostali oduševljeni lepotom našeg kraja, iako je sada april i nije sve zazelenilo, oni su izneli svoje mišljenje da ovaj kraj mora da ostane onakakv kakav je i bio, da ne sme ništa da se menja i da na ovom mestu ne sme da se realizuje projekat rudnika“, kaže Zlatko Kokanović, Udruženje „Ne damo Jadar“.

Osnovno tužilaštvo u Loznici odlučilo je, posle četiri godine, da postupi po krivičnoj prijavi Podrinjskog antikorupscijskog tima protiv kompanije Rio Tinto i podizvođača, jer su postupali suprotno dozvoli za istražne radove. Ipak bez obiira na taj i slične formalne procese, država za sada ostanak Rio Tinta u Srbiji ipak ne dovodi u pitanje.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Profesor dr Zoran Stevanović o posledicama po izvore vode usled kopanja litijuma

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar