Fudbaleri Srbije vratili su se iz Katara nakon učešća na Svetskom prvenstvu. "Orlovi" su zauzeli poslednje mesto u grupi, iza Brazila, Švajcarske i Kameruna. Sigurno je mnogo razloga za ovakav poredak na tabeli a danima se spekuliše o tome da su možda najvažniji uzroci neuspeha u Kataru povrede, nedovoljan oporavak igrača, kao i činjenica da na prvenstvu sveta nismo imali stručnjaka, psihologa, koji bi poradio na mentalnoj snazi naših reprezentativaca. Koliko je psihofizička spremnost igrača bitna na ovako velikom takmičenju i da li nas je upravo odsustvo iste koštalo ispadanja kada to nismo očekivali za TV Nova S objašnjava sportski psiholog Vladimir Borković i fizioterapeut Milan Ilić.

„Mi smo bili jedina evropska reprezentacija bez psihologa. Sportska psihologija je deo pripreme vrhunskog sportiste. malo je deplasirano reći da nije bilo sporstkog psihologa na takmičenju, bitno je da on bude deo čitavog procesa, a to se nije desilo. Nije moguće dovesti sportskog psihologa i reći mu – Svetsko je prvenstvo, uradi šta znaš. U radu sa psihologom nema rezultata preko noći, u pitanju je proces, kao u svakoj dimenziji sporta, pogotovo vrhunskog“, kaže sportski psiholog, Vladimir Borković.

Ističe da nemačka reprezentacija ima istog psihologa već 16 godina, koji je svakodnevno u kontaktu sa igračima i on je savetnik za celi stručni štab. I kada se menja stručni štab on ostaje i, smatra Borković, samo taj proces daje rezultate.

Fizioterapeut Milan Ilić kaže da sve selekcije dobro treniraju ali bolje rezultate postižu one koje se bolje oporave.

„Negde smo zakazali u oporavku. Inače naš stručni štab i medicinski tim su na vrhunskom stručnom i profesionalnom novou, možda je zakazala komunikacija između igrača, selektora i stručnog štaba. Mislim da je problem u tajmingu, da smo usred sezone odradili drugačije pripreme, drugačiji sistem takmičenja, igrači ne stižu da se oporave na način kako bi trebalo i zbog toga se dešavaju povrede“, smatra Ilić.

Navodi da igraču nakon rehabilitacije sledi povratak na teren koji takođe mora da bude ispraćen u odgovarajućem vremenskom periodu, ukoliko je taj povratak skraćen postoji rizik od nove povrede.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu na početku vesti

BONUS VIDEO: Zašto nas toliko bole fudbalski porazi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar