Da su sve cene otišle u nebesa, potvrđuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku koji govore da je međugodišnja inflacija bila 10,4 posto, a najviše su poskupele cene prerađene hrane.
Ekonomista Dušan Nikezić je u emisiji „Među nama“ na TV Nova S rekao da je inflacija samo od početka ove godine iznosila 5,6 posto.
On je ocenio kao zabrinjavajuće da su ovi visoki nivoi počeli daleko pre rata u Ukrajini i u mnogo većem obnimu nego u EU.
„Cene hrane povećale su se tri i po puta više nego u EU, tako da ne možemo da govorimo o nekoj uvezenoj inflaciji, već se to radi o našim problemima“, rekao je Nikezić.
Govoreći o minimalnoj potrošačkoj korpi u Srbiji, on je pozvao pojedine političare koji govore da živimo u blagostanju na jedan izazov preživljavanja.
„Sve one političare koji pričaju da živimo u blagostanju i one koji su pravili tu minimalnu potrošačku korpu bih pozvao da učestvuju u nekoj vrsti ‘survajvera’ i da probaju da prežive sa minimalnom potrošačkom korpom. Siguran sam da niko ne bi dočekao ni deseti dan, a kamoli trideseti“, ocenio je Nikezić.
Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije istakao je da u indeks inflacije ulazi više od 300 proizvoda i usluga i dodao da su cene osnovnih životnih namirnica veće od indeksa inflacije.
„Mi smo konstatovali da postoji mnogo mešetara. Tek dolazi vreme kada nemate tržišni nadzor, kolektivnu tužbu i kada Komisija za zaštitu konkurencije ne radi svoj deo posla“, rekao je Papović i dodao:
„Svaki rat donosi ratne profitere, mi nismo u ratu, ali očito da neko želi da u svemu tome profitira. Slažem se sa mnogima koji kažu da je uvezena inflacija, ali slažem se isto tako i sa mnogima koji kažu da nije samo uvezena inflacija nego da ta inflacija kod nas pravi prostor mešetarima.“
On je upozorio na moguće zloupotrebe monopolskog položaja na tržištu i kartelskog udruživanja.
BONUS VIDEO – Inflacija pod ili van kontrole – gosti Radojka Nikolić i Ljubodrag Savić