Dnevnu štampu prelistavali smo i komentarisali u društvu istoričarke Dubravke Stojanović. Ona se osvrnula na hipotetičko pitanje da li bi neki istoričar za 30 godina od ovog momenta danas mogao da kaže da mi imamo ispravnu sliku današnjice.

–  Studenti istorije će moći da sve današnje naslove u novinama moći da analiziraju kao način na koji se proizvodila stvarnost, ili se vršila propaganda, ili kako su se plašili građani, opotzicionari, učednici protesta. Postoje ti neki različiti mehanizmi preko kojih učimo kako da analiziramo štampu i ti neki budući studenti neće poverovati u ništa od ovoga, ali će poređenjem različitih novina pokazati kolika je bila pluralnost u društvu, šte se moglo reći a šta nije – rekla je Stojanović i dodala da je ona zbog toga kako današnje novine žele da naprave i proizvedu stvarnost ponekad ljubomorna na neke buduće istoričare koji će imati ovakav neverovatan spektar različitih pa i suprotnih informacija u zavisnosti od porekla medija.

Stojanović je naglasil da samo pogledom na kiosk vidimo koliko je nasilja u svkoj reči i fotografiji.

– Pre 30 godina imali smo ratove, sada su pomereni u jezik propagande. Bez ozbiljno pristupa poreklu nasilja, teško da možemo dalje. Što vlast više viče, građani se više plaše i glasaju za nju, ipak građani su se odlobodili i protesti se šire po Srbiji. Često smo glasasli za autoritarne vladare, a oni teraju društvo na ulicu – rekla je Stojanović i dodala da se istorija nikada ne ponavlja, jer se konteksti razlikuju.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Da li uporno ignorisanje vlasti zahteva građana mogu da promene tok protesta protiv nasilja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar