Država zbog EXPA otkupljuje zemljište koje je ranije prodala
Država zbog EXPA otkupljuje zemljište koje je ranije prodala

Na najvećem gradilištu u Srbiji EXPO u Surčinu - država radi punom parom i sve odjednom i eksproprijaciju i prikuplja dozvole i zida i izgleda plaća ne pita koliko košta. Pa se tako u medijima pojavila informacija da će zemljište u predgrađu Beograda koštati pola miliona evra po hektaru . A deo je ranije već prodat Al Dahri, a deo je preparcelisan i još je prošla i prenamena sa poljoprivrednog na građevinsko, što je dodatno poskupelo cenu zemlje. Od naših para se sve plaća. Da li smo mogli proći jeftinije, saznaje Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Srbija za izgradnju EXPO-a otkupljuje zemljište u predgrađu Beograda za pola miliona evra po hektaru – otkrivaju novinari, a ne država. Uporno slanje zahteva institucijama i pozivanje na Zakon o dostupnosti informacija doveli su do toga da javnost sazna da troškovi za eksproprijaciju zemljišta na kojem će biti izgrađen Nacionalni stadion i objekti za EXPO iznose oko 12 miliona evra. Kao i da je Poreska procenila da vrednost tog zemljišta u opštini Surčin iznosi 500.000 evra po hektaru. A deo tog zemljišta u Surčinu nekada je pripadao PKB-u, sada „Al Dahri“ – podseća Radio Slobodna evropa.

„Arapska kompanija je 2018. godine zemljište PKB-a kupila po ceni od 4.700 evra po hektaru da bi isto to zemljište sada bilo procenjeno na 100 puta veći iznos, odnosno pola miliona evra“.

Razlika je ogromna ali nije nemoguća. I to nije jedini problem.

„Ono međutim što imamo i postavlja se kao problem je da li je Vlada kada je odlučivala o prodaji i tog zemljišta, da li je imala na raspolaganju informacije da bi ono ponovo moglo biti predmet njihovog interesovanja i potrebe da ga koriste ili ne. Ako jeste onda čitav slučaj zaslužuje i svoj krivično pravni odgovor, naravno pod uslovom da je sve ovo što smo mogli da pročitamo zaista bilo tako“, poručuje Nemanja Nenadić, programski direktor „Transparentnos Srbija“.

Njive, šume i kanali na oko 350 hektara u Surčinu, kategorisani kao poljoprivredno zemljište sada to više nisu.

„Država je uradila za sebe jednu jako korisnu stvar koja nama kao novinarima i javnosti generalno otežava praćenje ove priče, a to je da je uradila jednu masovnu prerparcijelizaciju na tom prostoru. Dakle vi sad teško možete da pratite tok kako su te parcele menjale vlasnik, kako su ranije izgledale, kako sad izgledaju. Malo su nam otežali da pratimo situaciju, a druga stvar je što država traži prečice kako brže da stigne do građevinskih dozvola zato što joj se žuri, ima konkretan rok kada mora da završi“, kaže Ivan Radak, urednik „Forbes Srbija“ i dodaje će oni to završiti u hodu, ali to se ne radi tako, dakle eksporprijaciju završite pre nego što krenete s projektom, ne kažete e, znate ja ću ovde da gradim skupoceni projekat jer automatski dožete cenu tog zemljišta.

Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je kupila PKB pa tako i zemljište u Surčinu za Radio Slobodna Evropa demantovala je prodaju.

„Al Dahra državi Srbiji nije prodavala zemljište za potrebe projekta EXPO 2027.

Nije lako razumeti ni zašto ni kako je zemljište u Surčinu koje je nekada pripadalo Poljoprivrednom kombinatu Beograd prodato firmi iz Ujedinjenih arapskih emirata. Još je teže objasniti kako u katastru na mestu na kom je kao vlasnik bila upisana Al Dahra sada se nalazi neka druga firma takođe registrovana u Emiratima. Može se pretposatviti da će ona ako već nije prodavati državi skupo ono što je mnogo jeftinije dobila. Ali najviše zabrinjava što država projekat koji je proglasila od javnog značaja upravo javnost isključuje.

„Ovo je najveće gradilište u ovom delu Evrope, preko 200 hektara, Samo danas imate 730 radnika koji vredno rade, imate preko 200 mašina koje takođe rade. Imamo i drugu smenu koju smo uveli dakle radnici rade i do jedan ujutru, radimo danonoćno kako bismo ove kratke rokove ispunili na pravi način“, rekao je u septembru Siniša Mali, ministar finansija.

„Neće Expo u Srbiji koštati 17 milijardi evra , to je kad neko ne čita dokumenta, ne prati šta se dešava. Mi smo pred građane Srbije izašli sa programom Srbija 2027. koji podrazumeva 323 projekta u celoj Srbiji“, rekao je Mali u Skupštini Srbije tokom rasprave o rebalansu budžeta i dodao da što se samog EXPO-a tiče on neće izaći na više od milijardu, milijardu i dve stotine miliona evra.

„Pogledajte kako izgleda ovaj avion, u bojama u dizajnu EXPO-a. Ono što je veoma važno je da će leteći i u Kinu, leteći i na istok i na zapad ovaj avion nositi poruku: Dođite u Beograd, dođite da budemo svi zajedno u centru sveta 2027. godine“, poručio je isto Siniša Mali.

Od kamiona do aviona, ali bukvalno sve je u službi projekta koji će po ministru finansija uticati na rast BDP-a, na ubrzanje već najbrže rastuće ekonomije u Evropi i plate i penzije nikad veće nego tad. Ipak i dalje ostaje nejasno šta gradnja Expa tačno podrazumeva, a šta su projekti koji nemaju veze sa samom manifestacijom već stvaraju konfuziju.

„Mi u stvari i ne znamo šta sve čini taj projekat i kolika je njihova ukupna vrednost, jer se on vrlo često meša i sa drugim investicijama u okviru tzv Skoka u budućnost Srbija 20-27, koji takođe opet nije usvojen ni na jednoj sednici vlade, taj dokument vi nigde ne možete pročitati. U takvoj konfuziji postoje brojne opasnosti, brojni koruptivni rizici, deo njih se tiče javnih nabavki jer je za Expo donet poseban zakon koji predviđa da se ne primenjuje zakon o javnim nabavkama već neka posebna pravila“, kaže Nenadić.

U Surčinu nije se još rešava pitanje vlasništva zemljišta na kom se gradi, a cene koje su pojavljuju u javnosti su zaprepašćujuće.

„Država je tu praktično čista. Samo što smo mi svi zajedno lošije prošli. Jer oni će uraditi eksproprijaciju po zakonu, završiće je, platiće mnogo više. E sad dal to naknadno neko može da odgovara za to, to je dobro pitanje za nadležne organe: da li ste vi oštetili državu. Jer ako ste oštetili državu logično bi bilo da odgovarate za to. Samo je pitanje volje da li će to neko da istraži i kaže: pa znate, mogli ste eksproprijaciju da uradite pre godinu dana i da prođemo mnogo jeftinije“, ističe Radak.

Dok traju radovi uveliko se dodeljuju i poslovi. Najnoviji je onaj koji je je možda trebalo da bude na početku – angažovanje glavnog arhitekte. Za izradu master plana manifestacije EXPO i „uklapanje u prostor“, koji čine izložbeni kompleks Nacionalni stadion, prateći objekti i saobraćajnice – država namerava da izdvaji 4,5 miliona evra.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Dušan Pavlović o rebalansu budžeta: EXPO je zakonom izuzet iz sistema javnih nabavki, nikada nećemo saznati na šta je novac potrošen

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar