Ekonomista Goran Radosavljević smatra da država treba da se odrekne dela prihoda od akciza na gorivo i smanji ih za 20-25 odsto.
Goran Radosavljević ističe da rast cene energije direktno povlači rast cene hrane, a onda ta dva povlače rast cena svega.
Govoreći o rastu cene naftnih derivata, Radosavljević ocenjuje da je veleprodajna cena nafte već otišla iznad zamrznute cene goriva. On kaže da srpske akcize jesu slične onim u razvijenim zemljama, ali ne i onim u državama regiona.
„Uvek ima prostora da se smanji, ako pogledate druge zemlje u regionu sada je trenutak da se država odrekne dela tog prihoda i da ih smanji za 20,25 odsto, te da proba da očuva cenu dizela“, rekao je Radosavljević u emisiji „Među nama“ na TV Nova S i dodao:
„Međutim, to su sve kratkoročna rešenja. Ukoliko se zabrani izvoz ruske nafte, nas očekuje nestašica nekih 10 posto nafte na svetskom nivou.“
Radosavljević ističe da se sve rezerve ne kupuju kada je kriza počela i dodaje da se energetske rezerve prave tokom leta.
Sagovornik Nove S navodi da je u prethodnoj godini u čitavoj Evropi porasla cena hrane, ali da je u Srbiji ona skočila duplo.
„Bio sam iznenađen, mi važimo za poljoprivrednu zemlju koja može sebe da prehrani, a hrana je skočila 14,5 posto od januara do januara. Dodatni problem je što 40 odsto budžeta građani troše na energiju i hranu, dok je u EU to prosečno 15 posto, zavisno od zemlje do zemlje“, rekao je Radosavljević i dodao:
„Mislim da razlog za povećanja cena hrane nije nešto što se desilo u prethodnoj godini, nego je to višegodišnji odnos prema poljoprivredi od smanjivanja subvencija pa sve do nepostojanja planske proizvodnje, dugoročne strategije i to je sve došlo jednog trenutka na naplatu.“
Dejan Gavrilović iz Efektive istkao je za TV Nova S da su cene hrane „nešto na šta su potrošači najosetljiviji“.
„Ono što je sigurno je da taj rasta plata koji nam se saopštava na nekim televizijama ne prati rast cena“, rekao je Gavrilović.
On je istakao da je siguran da Srbija može da proizvede dovoljne količine hrane, ali da se postavlja pitanje ekonomske računice.
„Ako neko uveze neki proizvod iz neke azijske zemlje i prodaje ga ovde jeftino, logično je da domaći proizvođač ispod toga ne može da ide i gasi proizvodnju“, naveo je Gavrilović.
On upozorava i na problem kredita i zaduženja, odnosno pitanja da li EURIBOR ostati negativan ili kakav će biti kurs.
Bonus video – Anketa: Vozači o najavljenom poskupljenju goriva
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram