Udruženje "Doktori protiv korupcije" upitilo je otvoreno pismo predsedniku Aleksandru Vučiću kojim traže formiranje nezavisne nacionalne komisije za zdravstvo. šta bi ona tačno radila pitam koordinatora udruženja Draška Karađinovića koji nam se javlja iz Novog Sada.

On traži formiranje Nezavisne nacionalne komisije za zdravstvo, koja bi bila sastavljena „po principu stručnosti, a ne poslušnosti“ i u „Probudi se“ otkriva ima li odgovora predsednika na njegov apel.

Karađinović pojanšnjava ko bi trebalo da formira Komisiju i ko bi odobrio njen sastav, da li bi to bilo Ministarstvo, predsednik lično, ili struka ili pak misli da zaista ima zainteresovanih koji bi probali da rasplatu „gordijev čvor zdravstva“.

„Predsednik države je prava adresa za sve probleme“ ističe on.

Koordinator „Doktori protiv korupcije“ objašnjava zbog čega traže formiranje Komisije. U otvorenom pismu navodi da su zdravstveni pokazatelji „nepovoljni“, te pojašnjava šta to konkretno znači, kakva nam je situacija u zdravstvu. U tom otvorenom pismu se govori i o borbi protiv sistemske korupcije, za koju navode da ima više oblika. Karađinović pojašnjava nisu li i sami lekari odgovorni za takvo stanje u zdravstvu, i to da se danas kod doktora ne kreće bez poklona.

PROČITAJTE JOŠ:

„Korupcija u zdravstvu ima više oblika. Posledice institucionalne korupcije se mogu konstatovati na primerima gašenja proizvodnje u ustanovama koje su godinama snabdevale zdravstveni sistem ključnim biomedicinskim proizvodima. Institut za transfuziju krvi Srbije (ITKS) je često navođen slučaj. Ova ustanova je decenijama proizvodila dragocene lekove albumin i globulin iz besplatno dobijene plazme hiljade domaćih dobrovoljnih davalaca krvi. Od nedavno, proizvodnje je ukinuta, za uvoz ovih skupih a neophodnih lekova država izdvaja milione evra, dok je sudbina desetina tona krvne plazme plemenitih davalaca nepoznata. Slično stanju u ITKS je i stanje u Institutu za virusologiju, vakcine i serume ”Torlak” kao i Pasterovom zavodu u Novom Sadu, nekada poznatom proizvođaču vakcina i seruma protiv besnila. Za građane, najupadljiviji oblik sistemske korupcije je ozakonjena norma dopunskog rada iz 2005.godine kojom se dozvoljava državnom lekaru da istovremeno radi i u privatnom sektoru“, piše u pomenutom pismu.

Ova Komisija bi trebalo da ponudi građanima model reforme zdravstvenog sistema. Karadžinović objašnjava da li možda postoje neke ideje za model koji bi situaciju pomerio na bolje i da li bi taj model reforme zdravstva trebalo da obuhvati i privatni sektor, obzirom da sve više građana okreće privatnom sektoru, jer se jako dugo čeka na specijalističke preglede. On takođe komentarišete akcije koje sprovodi ministarstvo, pre svega na besplatne preventivne preglede, a čiji je cilj smanjenje lista čekanja, te ističe koliko smo napredovali na tom polju i hoćemo li ispuniti najave predsednika da do kraja naredne godine neće biti lista čekanja.

„Liste čekanja postoje zato što državni lekari rade i u privatnom sektoru. Ministarstvo zdravlja nema kapacitete za reformu“, kaže Karađinović.

Ako preventivni pregledi mogu biti organizovani i obavljeni u jednom danu, koordinator „Doktori protiv korupcije“ upozorava zašto i dalje imamo problem sa listama čekanja u redovnom zdravstvenom sistemu i ako često čujemo od stručnjaka da nam je zdravstveni sistem bolestan, da li bi formiranje Komisije bio njen le.

Pismo za predsednika

Koordinator udruženja Doktori protiv korupcije Draško Karađinović uputio je danas otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću kojim traži formiranje nezavisne nacionalne komisije za zdravstvo, sastavljene „po principu stručnosti, a ne poslušnosti“, koja bi ponudila građanima model reforme zdravstvenog sistema.

Zdravstveni pokazatelji su nepovoljni, stopa smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u Srbiji je dva puta veća nego u Evropi. Po stopi umiranja od malignih bolesti, Srbija se nalazi pri vrhu evropske tabele, navodi se u pismu.

Karađinović ističe da, uprkos visokoj ukupnoj potrošnji od približno 11 odsto BDP ili više od sedam milijardi evra, novoizgrađenoj infrastukturi i brojnim kadrovskim potencijalima, zdravstveni ishodi su alarmanti, a nezadovoljstvo građana opravdano.

Molimo da inicirate formiranje nezavisne nacionalne komisije za zdravstvo, sastavljene po principu stručnosti, a ne poslušnosti, i koja bi, kroz transparentan postupak, ponudila građanima model reforme zdravstvenog sistema baziranog na principima „slobodan izbor lekara“ i „novac prati pacijenata“ uspešno dokazane u višedecenijskoj praksi u postkomunističkim državama Evrope, zaključuje on.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Mito i sve ostale dijagnoze srpskog zdravstva : Od toga da u „Narodnom frontu“ ne radi klima do zaobilaženja zakona i zarade u privatnoj praksi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare