Drama oko Šodroša: Zašto (ni)je dobro da se gradi na tom mestu?
Foto: Nova S

U Novom Sadu na Šodrošu hapšeni su aktivisti i građani koji već dugo kampuju na tom zaštićenom mestu prirode i protive se izgradnji projekta Novi Sad na vodi. Gradska vlast je ovaj gigantski projekat najavila još 2018 godine a u poslednje vreme se priča intenzivirala do te mere da su građani doslovno telima morali da brane mesto za koje tvrde da nikako ne sme da se uništava zarad urbanizacije i solitera. Arhitekte od ugleda takođe su digle glas protiv ovog projekta.

„Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević je 2018 g. najavio „kapitalnu investiciju“ vrednu  pola milijarde evra. Pri donošenju tih odluka učestvovali su i arhitekte , pisane su primedbe, rađene su detaljne analize da se vidi šta će takva urbanizacije i takvi objekti doneti ovom delu grada koji je ostao poslednja zelena oaza  i zaštita grada od poplava. Znamo da je Dunav jak i nepredvidiv i sa razlogom se to zeleno područje nije diralo. Međutim, samo su se menjali planski dokumenti koji su dozvoljavali sve više objekata na tom području i struka je već tada upozoravala da to nije dobro i da ne može tako da se radi. Povećavali su se kapaciteti na papiru koji, realno, na terenu nemaju gde da se šire. U jednom trenutku naše kolege su istakle da će se ovo odraziti na ulicama. I to je ono što se nama sada dešava“, rekla je u emisiji „Probudi se“ predsednica  Društva arhitekata Novog Sada, Ana Ferik Ivanović.

Prema njenim rečima jučerašnji događaji na Šodrošu, gde je, kako kaže i ona bila, su strašni i napominje da takve stvari treba da se rešavaju mirnim putem i da se planovi donose na papirima a ne na ulicama.

„Ono što je juče bio problem je to što su došli radnici da izvode pripremne radove, u stvari ne znamo o čemu se tu radi, jer je ograda koji su postavili kineski radnici postavljena na mestu koje nema nikakve veze sa pravcem mosta. Postavili su je bez ijedne skice, papira, skelometra, bez nadzornog organa koji bi na pitanje građana, inspekcije, bilo koga mogao da odgovori šta se to tu zida. Svako od nas, ko želi nešto da gradi mora da dobije građevinsku dozvolu i to stoji u zakonu. Pogotovu kada se radi o tako kapitalnoj investiciji, mi moramo da vidimo kakav je taj most, koliko je dug, ko ga je isprojektova i što je veoma važno, koliko je uvažavao prostor u kojem će se on izgraditi“, kaže Ferik Ivanović.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar