nova s

Glavni grad je danima najzagađenija prestonica na svetu. Kako ova učestala zagađenja utiču na nas i ko bi trebalo da pazi a ko da ne izlazi iz kuće i da li vazduh koji se vidi golim okom ostavlja posledice na naše zdravlje. Na ta pitanja u emisiji "Probudi se" odgovorila je pulmolog, dr Snežana Rsovac.

„Kada je veliko zagađenje u gradu treba voditi računa kada smo aktivni, kada izlazimo napolje, jer u jutarnjim satima, ali i u nekim popodnevnim zagađenje se može osetiti, a pogotovo to smeta ljudima koji imaju neki hronični respiratorni problem. Bitno je da smo uvek informisani o stepenu zagađenja i da na osnovu toga planiramo svoje aktivnosti. To se pre svega odnosi na ljude koji imaju hronične respiratorne bolesti, astmu, opstruktivnu bolest pluća, ljudi sa emfizemom ali i oni koji imaju kardiovaskularne bolesti“, savetuje dr Snežana Rsovac.

Što se tiče dece ona upozorava da je pogrešno ograničavati decu zbog straha da ne budu izloženi zagađenom vazduhu. “ Deca moraju da se razvijaju, igraju i budu fizički aktivna. Njihova pluća se razvijaju i samo treba paziti da ne izlaze napolje kada je pik zagađenja“, savetuje Rsovac.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar