Prema najavama temperatura će za vikend dostići i do 40 stepeni. O tome kako se zaštititi od junske vrućine i kako ona utiče na nas za "Među nama" je danas govorio kardiolog Predrag Mitrović.

Republički hidrometeorološki zavod objavio je da smo na početku perioda koji će obeležiti priliv vrelog talasa sa severa Afrike.

„Ako smo napolju na 38 stepeni možemo da dobijemo toplotni udar. Naš organizam se brani pomoću znoja jer ne može dovoljno da se ohladi, tako da to treba izbegavati“, rekao je Mitrović.

Lekar je upozorio hronične bolesnike da se hidriraju.

„Hronični bolesnici koje se leče od plućnih bolesti, kod njih dolazi do bronhospazma – skupljanja disajnih puteva, pa može doći do češčih epizoda gušenja“, objasnio je sagovornik.

On navodi i da retko kad nadoknadjujemo onoliko tečnosti koliko nam treba, pa svi organi pate na tako visokoj temperaturi.

„Krvni sudovi se šire na toploti, krv se sporije kreće, ona postaje gušća te je mnogo lakše da dođe do tromba, pa je infarkt srca mnogo češći zbog toga“, objasnio je doktor.

Ne treba se izlagati tako visokoj temperaturi, treba hladiti telo i unositi dovoljno tečnosti pogotovu kad smo napolju, navodi kardiolog. On ističe i da kačketi i letnje marame mogu da nam pomognu da se zaštitimo od sunca u određenoj meri.

Malaksavost se dešava kada ostajemo bez tečnosti pa treba unositi vodu što više, treba jesti i što lakšu hranu, nešto što je rashlađeno, recimo salatu, voće, a izbegavati masnu hranu jer se teža hrana duže vari, savetuje Mitrović.

„Moramo da se prilagođavamo jer mi više nemamo četiri godišnja doba, imamo samo dva praktično – leto i zimu“, rekao je doktor.

Bolje je u večernjim časovima se fizički aktivirati, a izbegavati najtopliji deo dana.

„Ako se veš pere na 40 stepeni, možete misliti kako je nama na toj temperaturi“, rekao je sagovornik.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar