Novogodišnji praznici su nam sve bliže i oni sa sobom donose i korišćenje raznih pirotehničkih sredstava, ali posledice povreda zbog nepravilnog korišćenja istih. Tako dolazi do povreda najčešće kod dečaka uzrasta između 10 i 14 godina, dok mladi starosti od 20 do 24 godine bivaju najčešći posetioci urgentnih službi usled nepažljivog i nepravilnog rukovanja različitim vrstama vatrometa. Istraživanja su pokazala i da skoro 40 odsto svih povreda pirotehničkim sredstvima nastaje kod posmatrača. O povredama i posledicama u jutarnjem programu "Probudi se" razgovarali smo sa dr Katarinom Bajec.

Ona objašnjava koje povrede nastaju kao posledica upotrebe petardi i ostalih pirotehničkih sredstava, kao i koji delovi tela su najizloženiji.

Usled jake i nagle buke koju proizvode pirotehnička sredstva, mogu nastati i brojni problemi sa sluhom, od trenutne zaglušenosti i zujanja u ušima, do oštećenja bubne opne i posledičnog oštećenja sluha različitog stepena, ponekad i trajnog.

Bajec upozorava da eksplozivno dejstvo pirotehničkih sredstava može dovesti i do delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju.

Ako se dogodi povreda pirotheničkim sredstvo naša doktora pojašnjava šta može da bude prva pomoć i šta raditi ako vas uhvati plamen.

  • Preko manje opekotine može da se stavi hladna mokra obloga, ali nikako led
  • Kod povreda očiju pirotehničkim sredstvima što hitnije treba potražiti medicinsku pomoć
  • Prskalice su deset puta vrelije od ključale vode

Doktorka Bajec za kraju upozorava da pirotehnička sredstva ugrožavaju zdravlje najosetljivijih, uznemiruju decu u spektru autizma i ugrožavaju život drugih živih bića.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Zdravo misli: Gosti su Nataša Kovačević, biša košarkašica i Dragana Pandurević, urednica portala Zadovoljna.rs

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar