Iako je epidemija morbila proglašena još krajem januara u Kantonu Sarajevo sutuacija je danas alarmantna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece više od pet hiljadaje je zaraženo na području BiH, podaci su tamošnjeg Ministarstva zdravlja. Zašto roditelji odbijaju vakcinaciju i koji je njen značaj, u jutarnjem programu "Pokreni se" objasnila je doktorka Andrea Jurić, specijalista epidemiologije.

Morbili su vrlo opasno oboljenje, odnosno najzaraznija dečja bolest, jer jedno dete zarazi prosečno osmoro dece, a kako je navela, najveći razlog alarmantnosti ove situacije jeste što roditelji ne žele da vakcinišu decu.

„Imamo više od 20 slučajeva obolelih od velikog kašlja u ovoj godini, a broj i dalje raste, dok su više od 90 posto slučajeva upravo nevakcinisana deca. Trend se nastavlja i možemo očekivati povremene epidemije i u idućim godinama. Da bi se popravila ovako niska stopa vakcinacije, mora proći nekoliko godina, a tih nekoliko godina mi ćemo biti u velikom riziku da se češće događaju ovakve epidemije“, kazala je Jurić.

Ističe da je 50 posto slučajeva nevakcinisane dece vakcinisano samo s Hepatitis B prvom dozom i s BCG u porodilištu, posle toga postotak naknadnih imunizacijskih aktivnosti opada kako raste dob.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Majka dečaka zaraženog morbilama: Ne znam kako sam se zarazila, u kartonu piše da sam ih preležala

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar