Od teške povrede košarkaškog reprezentativca Srbije Boriše Simanića na Svetskom prvenstvu u Manili kada je ostao bez bubrega, prošlo je više od mesec dana. On više nije u fokusu javnosti, ali doktor Dragan Radovanović ima dobre vesti.
Prošlo je više od mesec dana od povređivanja srpskog košarkaškog reprezentativca Boriše SImanića, na utakmici protiv Južnog Sudana na Svetskom prvenstvu. Od prve hirurške operacije do zahvata kojim mu je izvađen bubreg, do povratka u Beograd, njegovo zdravstveno stanje je javnost pratila iz dana u dan. Ali, od svečanog dočeka na balkonu u Beogradu, deluje da je Boriša pomalo zaboravljen. Šef medicinskog tima košarkaške reprezentacije Srbije Dragan Radovanović objašnjava šta se danas dešava sa Borišom Simanićem.
„Njegovo stanje je zadovoljavajuće, lepo se oporavlja, taj oporavak ide zadovoljavajućom brzinom. Svi smo zadovoljni, mi i njegova porodica najviše. Ima sve što mu je potrebno, sve je obezbeđeno, redovno dolazi na kontrole kod nas u bolnicu, ima sve na raspolaganju. Što se toga tiče, nadam se jednom dobrom i glatkom oporavku. Ali, ono što moramo da sačekamo je da prođe vreme, da se funkcija tog preostalog bubrega adaptira na nove uslove, da preuzme funkciju nedostajućeg bubrega i da kasnije, za nekih tri meseca, vidimo kako će se taj bubreg adaptirati. To je neki redovni oporavak kod sportista koji imaju neke probleme sa bubregom ili onima koji imaju jedan bubreg. Ima mnogo primera sportista koji su se bavili vrhunskim sportom a koji su imali samo jedan bubreg. Iz košarke navodimo stalno primer čuvenog NBA igrača Alonza Morninga koji je zbog bolesti bubrega dobio transplantaciju, pošto su oba njegova otkazala i on je najnormalnije igrao košarku na jednom vrhunskom nivou“, objasnio je doktor Radovanović u emisiji „Među nama“.
Ipak, ne treba izgubiti iz vida da je košarka postala jedan od najopasnijih sportova.
„Veliki broj studija u poslednje vreme, od 2020. godine je pokazao da je košarka postala sport sa najvećim brojem povreda od svih timskih sportova. Jedna studija u SAD pokazala je da je otprilike 260.000 košarkaša bilo povređeno 2021. godine, a 240.000 američkih fudbalera i 140.000 fudbalera u Evropi i, kao kuriozitet, samo 70.000 hokejaša. Naravno, u pitanju je i težina povreda, košarka tu ne prednjači kao sport koji ima najteže povrede“; objašnjava doktor Radovanović.
Više o oporavku Boriše SImanića pogledajte u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar