Početak nedelje doneo je težak nastavak ratne realnosti na istoku Evrope. Rakete i bombe zasule su Kijev i druge gradove u Ukrajini, nagovestile su produbljivanje krize i opšte nesigurnosti kod svih nas. Vikend za nama obeležio je i dugo najavljivano obraćanje predsednika Srbije i možda se očekivalo neko dalje definisanje našeg pravca, možda i neke potencijalne promene u kursu Srbije, a šta se zapravo dobilo. O tome u emisiji "Među nama" govore diplomata i bivši ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić i novinar Politike Aleksandar Apostolovski.
Upitan da li najnoviji raketni napad Rusije na Ukrajinu predstavlja odmazdu zbog rušenja Krimskog mosta ili je to proširivanje specijalne akcije, Đukić je rekao da je to nova eskalacija u ratu Rusije protiv Ukrajine.
„Današnje raketiranje Ukrajine nije neočekivano“, rekao je on, iznoseći tačne podatke o tome koliko je ruskih raketa poslato na Ukrajinu.
Prema njegovim rečima, na Ukrajinu je poslato 84 krstareće rakete, od toga je polovina najmodernijih ruskih raketa X 100 i 24 drona od čega je polovina samoubica.
„Ukrajinska protivavionska odbrana uspela je da obori 43 rakete i oko polovinu dronova. Štete su ogromne. Očekivao se udar ruskih snaga na civilne objekte, infrastrukturu i zaista se to danas i desilo“, rekao je Đukić, dodajući da je to očekivao nevezano za Krim, ali da je rušenje Krimskog mosta to ubrzao.
Putin je, kako kaže, brzo reagovao kako bi se osvetio za Krim, mada je situacija oko rušenja Krimskog mosta dosta nejasna, kako se to desilo jer se taj kamion, koji je nosio bombe, kretao po teritoriji Ruske federacije.
„Poenta je da se očekivao ovaj udar s obrzirom da Rusima jako loše ide na frontu, da Ukrajinci uspevaju da napreduju u Dombasu a pogotovu na jugu nadomak Hersona, a on je predvorje poluostrva Krim. Ovo žestoko bombardovanje ostavilo je tragične posledice, ostavilo je Ukrajinu bez struje, ima desetak ili 20 poginulih, ima povređenih, materijalne štete su ogromne tako da je ovo najteži dan od početka rata s tim da nema nijedne vojne žrtve. Dakle, ovo je bio isključivo dan kada je bombardovan civilni sektor“, napomenuo je on.
Upitan na koji način ovo bombardovanje komplikuje situaciju, Apostolovski kaže da je njegova teza da je Putin ušao u rat verovatno planirajući ovu invaziju reši veoma brzo i postavljanjem dovoljno proruske vlade.
„Ukrajina je velika zemlja i teško ju je vojno osvojiti. Čini mi se da Putin nije mogao da dozvoli još jedno poniženje nakon potapanja krstarice u Crnom moru, tako da sma očekivao ovu reakciju“, rekao je on.
Pogledajte celokupno gostovanje Srećka Đukića i Aleksandra Apostolovskog u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar