Naoružavanje Vojske Srbije se nastavlja punom parom. Predsednik Srbije je tim povodom otišao u Abu Dabi, na Sajam naoružanja i vojne opreme i prethodnih dana smo slušali šta će sve Srbija kupiti, šta je kupila, u kojoj količini kupiujemo i od koga. Šta to znači u ovom trenutku kada se oružjem ne samo zvecka, već se iz njega i puca u Evropi u emisiji "Među nama" analiziraju nekadašnji pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević iz pokreta Srbija centar i direktno sa Sajma naoružanja u Abu Dabiju Petar Vojinović sa portala Tango Six.
„Ja sam na ovom sajmu već sedam godina. Tu je impresivan broj posetilaca i izlagača odbrambene industrije. A nalaziimo u najvećem ratnom sukobu konvencionalnim oružjem od Drugog svetskog rata. Veoma je interesantno, na primer, Rusija je ovde, ruske državne i privatne kompanije iz nekog razloga nisu navedene na sajtu među učesnicima, a tu je i ukrajinska državna kompanija za promet naoružanja i ono što je najinteresantnije i najbizarnije za zemlju naše veličine i ekonomske snage je da su ovde prisutne četiri kompanije iz Srbije koje se bave odbrambenom industrijom i svaka ima svoj štand. To su Jugoimport SDPR, Ed pro, Šumadija dajnamiks i PR – DC“, opisao je ovaj sajam Petar Vojinović.
Po njegovim rečima, dve kompanije iz Srbije koje se bave proizvodnjom municije rasprodali su za naredne dve, pa i tri godine svoj proizvodni kapacitet.
Za Bojana Dimitrijevića dobra vest je da se srpska vojska dodatno oprema.
„Mi smo posle vremena stagnacije u jednoj fazi opremanja, naročito u tim sistemima naoružanja i to pohvaljujem. Ovo je korak dalje, sa svetskim trendovima, ali vraćamo se glavnom problemu, popunom naše vojske jer neko treba da opslužuje sisteme, to ne mogu dobrovoljci ili regruti“, objašnjava Dimitrijević.
U ratu u Ukrajini obe strane koriste dronove samoubice, a i u nekim drugim sukobima su korišćene ove letelice koje su relativna novost.
Objašnjavajući šta su oni zapravo, Dimitrijević kaže da su to dronovi koje vi navodite, a oni je napunjeni određenim eksplozivnim sredstvom i samouništavaju se pogađajući cilj.
„To je proizvod nove tehnološke revolucije i ovo je neki dah tih novih trendove. Mi doskora nismo imali bespilotne letelice – dronove, sve negde do sredine 2010. godine kada su uvedne prvo izviđačke. Sada idemo korak dalje pošto se bespilotne letelice smanjuju, ali mogu da nose od kamera do naoružanja i da budu upotrebljene kao neka vrsta daljinskih projektila“, objašnjava Dimitrijević.
Pogledajte celokupno gostovanej Bojana Dimitrijevića i Petra Vojinovića u emisiji „Među nama“.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar