Požar na deponiji "Duboko" jod Užica naterao nas je da se zapitamo koliko sličnih ili još opasnijih tempiranih i zagađujućih bombi ima u Srbiji, koliko smo ugroženi? Odgovor ćemo potražiti od Milenka Jovanovića iz Nacionalne ekološke asocijacije i eksperta za zagađenost vazduha.

„Došlo se do osnovnog razloga a to je neadekvatno, politikantsko i nažalost stranačko bavljenje životnom sredinom u Srbiji. Sanitarne deponije, imamo 13 regionalnih i nekoliko manjih, opštinskih, su napravljene da eliminišu ovakve probleme, koji se javljaju na smetlištima“, rekao je Jovanović za jutarnji program „Probudi se“, komentarišući slučaj požara na deponiji „Duboko“ kod Užica, koji ni nakon 12 dana nije ugašen.

Objasnio je da je sanitarna deponija ona koja je napravljena planski, po svim evropskim standardima, kako bi se štitila životna sredina i sprečavali ovakvi incidenti kao u „Duboko“ i one moraju biti pod nadzorom.

„Otkud taj depozit metana na deponiji, kojeg ima oko 50 posto prilikom anaerobnog procesa, to nije mali požar, znači da nešto nije funkcionisalo. Reakcija nadležnih je bila neadekvatna, nije istina da je bezbedno, očigledno gori metan koji je trebalo da izađe kontrolisano, spaljivan ili sačuvan kako bi se kasnije koristio kao energent. Ne gori deponija sama po sebi“, naveo je Jovanović.

Podseća da je „Sanitarna deponija ’Duboko“ regionalna deponija za skoro deset opština koje misle da se priključe preko transfer-stanice koja će biti napravljena u Novoj Varoši na kojoj će da se sakuplja sav otpad i prevozi na „Duboko“.

Međutim, dodao je, deponija nema toliko kapaciteta da primi ceo taj zapadni deo Srbije, nema prostora dok se ne uradi sanitarni deo sa desne strane „Duboko“ koji se zove Turski potok.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: U Švedskoj gotovo da nema deponija, pogledajte šta je zabeležila kamera N1

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar