Traktori ponovo na ulicama. Nezadovoljni poljoprivrednici će oko devet sati blokirati puteve kod Požarevca, Bavaništa i Kikinde. Zbog čega ne pristaju na ponudu resornog ministarstva i šta traže? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu "Probudi se" razgovaramo sa Nedeljkom Savićem, predsednikom poljoprivrednog udruženja Stig koji nam se javlja iz Požarevca.

Danas protestuju četiri udruženja: Udruženje poljoprivrednika Stig, Brestovački ratari, Složni pidikanci, Udruženje Severni Banat i Kikinda. Oni ne pristaju na novi dogovor sa Vladom Srbije zato što se ovim sporazumom smanjuju subvencije za sertifikovano seme sa 17.000 dinara po hektaru na 10.000 dinara za ovu godinu. A ta cena od 17.000 je dogovorena nakon protesta 2023. godine sa Anom Brnabić.

Nedeljko Savić rekao je danas da predstavnici tih druženja nisu ni pozvani na razgovor u Ministarstvu poljorivrede, povodom nove ponude i da ne razume odluku Ministarstva da potpiše novi, izmenjeni sporazum sa drugom grupom udruženja. Savić je za agenciju Beta rekao da ne razume zašto je uopšte potpisan novi sporazum kada je taj iz 2023. godine bio na snazi.

Šest udruženja pristalo je i potpisalo novi sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede, Savić pojašnjava zbog čega njegovo udruženje i još tri koja danas protestuju ne pristaju na tu ponudu.

„Mi ovaj drugi potpisani sporazum smatramo kao priznanje države da ne može da ispuni ono što je potpisala pre toga, ti ljudi koji su sada ponovo to potpisali to je neki nov sporazum koji smanjuje našu vrednost koju smo mi postigli u prvim pregovorima sa 17.000 na 10.000 dinara i to otvara neki nov problem u koji je država ušla svesno ili nesvesno, ne znam. Mi u ovom trenutku ne izlazimo protiv tog sporazuma, nego izlazimo protiv države koja nije sposobna da ispuni ono što je obećala i potpisala u sporazumu 21.7.2024. godine“, kaže Savić i dodaje da je najveći problem to što se potpisuje novi sporazum na već postojeći.

Savić pojašnjava koje će zahteve poljoprivrednici danas izneti i ima li novih zahteva ili su to stari problemi, kao i šta su po njemu „gorući problemi“ poljoprivrede. Gost „Probudi se“ je takođe objasnio da li očekuje poziv resornog ministarstva i šta je to na čemu poljoprivrednici u blokadama insitiraju, kao i koji su budući planovi, koliko će ove blokade trajati.

Podsećamo da su Udruženja poljoprivrednika Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženja građana „Dolovački paori“ i Udruženje Banatska crnica potpisali su juče sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede o isplati 10.000 dinara za sertifikovano seme – umesto 17.000 dinara koliko je ranije dogovoreno – ali svima koji su ostvarili pravo na osnovni podsticaj od 18.000 dinara.

Šta je dogovoreno sporazumom iz 2023?

Tada su poljoprivrednici tražili ukidanje akcize na dizel, a država je umesto toga samo smanjila taj porez za 50 dinara po litru, što su prihvatili, ali nisu odustali od zahteva da se potpuno ukine u 2025. godini.

Takođe tada je dogovoreno da se uredi robna berza i omogući izdavanje robnih zapisa, formirana je radna grupa koja se sastala nekoliko puta i nakon parlamentarnih i predsedničkih izbora u decembru prošle godine prestala da radi, iako je ista koalicija pobedila na izborima i produžila kontinuitet vlasti. Tada su poljoprivrednici tražili i povoljne kredite i rešavanje problema dugova prema Fondu za penzijsko-invalidsko osiguranje o čemu do danas skoro da nije bilo ni reči.

Juče je usaglašeno da će se, izmenom Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju propisati regres za 2025. godinu za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru, što znači da će, ako seme bude jeftinije, da će subvencija biti isplaćena prema računu, a ako bude skuplje da će poljoprivrednik doplatiti razliku.

Sporazumom je predviđeno i da će javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na regres za sertifikovano seme biti raspisan najkasnije do kraja aprila 2025. godine i da će se isplatiti svi uredno podneti zahtevi u roku od 30 dana.

Sporazum predviđa i isplatu osnovnog podsticaja u biljnoj proizvodnji u 2025. godini, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, najkasnije do 1. aprila 2025. godine.

Ta udruženja su tražila potpuno ukidanje akcize na dizel u sledećoj godini, ali sporazumom je određeno da će Ministarstvo poljoprivrede sa predstavnicima Ministarstva finansija razmotriti mogućnost izmene zakona i povećanja iznosa povraćaja akcize.

Jedna od tačaka Sporazuma odnosi se na to da će sastav Radne grupe za koordinaciju aktivnosti unapređenja robno – tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima biti ažuriran, te da će u njenom radu aktivno učestvovati i predstavnici Ministarstva poljoprivrede i predstavnici udruženja poljoprivrednika.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Šta su poljoprivrednici dogovorili sa resornim ministarstvom?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar