Kad pomenemo hranu, većina nas pomisli na meso, a izgleda da nam se svima smeši veštačko meso. Šta ono podrazumeva, da li nam se promene približavaju brže nego što mislimo, postoje li prednosti i postoje li mane toga u emisiji "Među nama" govorio je profesor Poljoprivrednog fakulteta Denis Kučević.
Na pitanje da li je veštačko meso dobro za nas, Kučević navodi da još uvek nije.
„Svetska zdravstvena organizacija je rekla da postoje 53 potencijalne opasnosti koje mogu da ugroze ljudsko zdravlje kada govorimo o tom kultivisanom veštačkom mesu. Mora još uvek da se doradi i radi na toj tehnologiji. Ta ideja je stara devedeset godina, ali još uvek mora da se dobro vodi računa da to bude zdravstveno bezbedno, nutritivno kvalitetno i da bude upotrebljivo za ljudsku upotrebu“, objašnjava profesor.
Kučević navodi i da postoji razlika između veštačkog mesa na bazi biljnih proteina i veštačkog mesa koje se proizvodi od životinjske ćelije u nekim veštačkim uslovima, gde se od jedne ćelije napravi neko mleveno meso.
„Očekujemo deset milijardi ljudi vrlo brzo, za dvadeset, trideset godina i digla se buka kako ćemo da nahranimo taj svet. I ovo jeste jedna od alternativa da veštačkim izvorima i alternativama proteina probamo da nahranimo deo populacije“, rekao je Kučević.
Celo gostovanje pogledajte u videu na na početku teksta.