Počela je dečja nedelja. Biće raznih događaja - sve sa ciljem da se podseti na prava deteta. A zaštitniku građana samo za godinu dana podneto je 1000 prijava za kršenje dečjih prava. Našoj deci televizije sa nacionalnom frekvencijom više nisu u obavezi ni da pruže kvalitetan dečji program - tako je onomad rešio REM. Nema ni tačnih podataka koliko je dece zavisno od kockanja-a najmlađi lečeni je još osnovac. Na kom koraku se tačno - poštuju prava dece, saznaje Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Visoki državni zvaničnici, oni koji bi trebalo da se bave decom,svako u svom domenu, a žmuri se na nasilje u školama , niske plate u prosveta, tu si oni koji su nekad bili protiv a sad su deo sledbenika nekadašnjeg slogana „Za našu decu“.

Na početki prigodan program… recitacije i obećanja.

„Svako dete ima svog svica koji mu osvetljava put za odrastanje, treću, stotreći, hiljadutreći broji tako sve dok pšenica zri tvoj svitac mora biti najlepši kao i ti. Možda ti baš sad prođe kraj glave misleći da si suncokret žut, da nije tog tvog čarobnog svica ti nikad ne bi pronašao put“, poručila je Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete.

„Da svaki dan i svaki trenutak u godini bude po meri dece, da svaki kutak bude prilagođen njihovim potrebama i zaštiti njihovih prava“, poručila je Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici i demografiju.

Ono što se nekad podrazumevalo, da svaka televizija sa nacionalnom frekvencijom ima dečiji program, sada zavisi od preporuke koju će ministarka za brigu o porodici i demografiju poslati tim medijima .

„Verujem da je danas prava prilika da saopštim da će ministarstvo za brigu o porodici i demografiju u saradnji sa ministarstvom za informisanje upututi preporuke svim televizijama naročito onima sa nacionalnom frekvencijomu kojoj ćemo tražiti daleko više obrazovnog dečijeg programa, programa koji je namenjen deci“, rekla je Đurđević Stamenkovski.

Naš ugao i pitanja danas su bila vezana za izloženost najmlađih agresnoj kampanji kladionica i zavisnosti najmlađih od tog poroka…

Ministarka je imala preča posla nego od odgovaranja na pitanja novinara.

„Znači gotova sam već kasnim, ne zamerite“, kratko je odgovorila Đurđević Stamenkovski.

Vremena je imala urednica dečijeg programa Radio televizije Srbije.

„Ovakve manifestacije su incident danas nego praksa. Ja radim u proramu za decu od očetaka profesionalnih poslova, mislim da je nemar prema deci ogroman. Lako ih potegnemo u momentima kada je to potrebno ali se svi nekako nominalno izražavamo da se slažemo da deca treba da imaju adekvatnu ljubav adekvatnu pažnju adekvatne medije ali isto tako imate odluku REMa koja je nedavno donela odluku da prigrami sa nacionalnim frekvencijama ne moraju da imaju dečiji sadržaj. To se na RTS ne odnosi“, rekla je Jelena Popadić Sumić, urednica programa za decu RTS-a.

Manjak dečijeg programa, ali mnogo infuensera i poznatih ličnosti koji reklamiraju kladionice. Od atraktivnih imena tu su Šerbedžija, Severina, i najpopularniji među omladinom Miloš Biković. Mnogo je i dece koja se kockaju pa i leče od kockanja, podaci pokazuju da je svaki četvrti učenik prvog razreda srednje škole igrao neku igru na sreću. Kontra od Bikovića na bilbordu koji reklamira kockanje su radionice u školama na kojima se sa decom radi isključivo na mentalnom zdravlju, a koje kontroliše ministarstvo prosvete.

„Ono što funkcioniše sada u školama to je za slučaj bilo kakvih neželjenih efekata ponašanja dece tokom vršnjačkih odnosa ili prema nastavnicima ili kao posledica eventualnih oblika zavisnosti postoje timovi u školama koji komuniciraju sa ministarstvom unutrašnjih poslova zdravstvenim ustanovama, jedinicama lokalne samouprave i mi u ministarstvu kroz inspekcijske poslove vrlo kontrolšemo rad tih timova“, rekla je Đukić Dejanović.

Novim Nacrtom Zakona o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju, koji je trenutno u javnoj raspravi, zabranjuje se da se klasične igre na sreću reklamiraju na otvorenim površinama, osim na mestu koje je udaljeno najmanje 100 metara vazdušnom linijom od najbližeg kompleksa predškolske, školske, zdravstvene ili ustanove namenjene deci i maloletnicima, a glumci, pevači, političari, umetnici, influenseri, i druge javne ličnosti više neće smeti da reklamiraju kladionice i igre na sreću. I bez kladionica koje su im ispred nosa, deca i njohova prava su ugrožena.

„Dovoljno je frapantan podatak da je povreda prava dece samo u prošloj godini bilo oko 1000. Kolika je crna brojka ne možemo da znamo, nisu tu samo kladionice, imate povreda prava na svakom nivou, ono što je nama bitno je da ih evidentoramo i da izvršimo pritisak na institucije da to mogu da izmene. Ne samo što se tiče propisa nego što se tiče postupanja. Šta ste rekli za kladionice, koliko ih je da li se radi još nešto? Što se tiče kladionica ja nemam podatak koliko ih ima u Srbiji ali svakako da je ta odluka najbitnija moguća“, ističe Zoran Pašalić, zaštitnik građana.

Da li je 200 dovoljna barijera od zavisnosti, svi znaju da nije, ali nešto što donosi profit se toleriše u svim drugim sverama života.

„Svako ima pravo da radi sve dok ga neko u tome ne zaustavi. Ukoliko kladionica odluči da otvori svoju prostoriju u školi ona to može ukoliko škola dopusti ali pošto niko ništa ne radi na tu temu onda se događa ovo što se događa“, kaže Popadić Sumić.

„U kovidu je došlo do ozbiljnog pogoršanja tako da se smatra da je dečiji uzrast jedan od najrizičnijih za probleme u mentalnom zdravlju zavisnosti su uvezane sa određenim mentalnim problemima i nažalost zavisnost od kocke se smatra jednom od najtežih i najteže je intervenisati da se ona izleči“, kaže Iva Eraković, izvršna direktorka „Prijatelja dece Srbije“.

„Hajde da ova nedelja bude više od tradicije, neka bude poziv na akciju i trenutak kada se obavezujemo da ćemo raditi na stvaranju boljeg sveta za decu“, poručio je Strahinja.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Jelena Manojlović o procvatu kladionica i kockarnica u Srbiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar