Medju nama, Među nama
Foto: Nova S

Učenika sa posebnim potrebama sedmog razreda osnovne škole u Bačkom Jarku seksualno su zlostavljala dva osmaka. Sve se dogodilo u školi, a nasilnici su čin snimili i kasnije ga delili u vajber grupama. Protiv njih podnete su krivične prijave.

Dva osmaka prisilila su godinu dana mlađeg dečaka na oralni seks. Meštani Bačkog Jarka – zgroženi.

„Strašno, šta da mislim“, „Imala sam i ja decu, išla su tu u školu, pa to iz kuće ide. Kakvi su to roditelji?“, „Ovo je neverovatno šta deca rade“, kažu neki od anketiranih međtana Bačkog Jarka.

Ustav RS prepoznaje prava dece sa posebnim potrebama i njihovo pravo boravka u školama, ali je u praksi drugačije, smatra potpredsednica Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.

„Da je urađeno sve što je propisano mi do ovoga ne bismo došli. Ovo je samo jedan od slučajeva koji je verifikovan. Nažalost, mnogo više se dešava a da nisu ni prepoznati kao vršnjačko nasilje. To je jedan od velikih problema našeg društva. Zašto do toga dolazi? Jer su pravilnici nejasni u nekim delovima“, kaže Radunka Lazić, potpredsednica  Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.

Medju nama, Među nama
Radunka Lazić Foto: Nova S

Reagovao je i Zaštitnik građana Zoran Pašalić koji je zatražio od škole da mu dostave izveštaj o preduzetim merama i koji će insistirati na utvrđivanju odgovornosti nadležnih, kao i na unapređenju mera zaštite kako se ovakvi slučajevi nikada više ne bi ponovili.

„Ovaj nemili događaj ukazuje na nedostatak svesti o mogućim posledicama kako po zlostavljano dete tako i po one koji su zlostavljaanje vršili,  ali i na izostanak empatije prem apripadnicima posebno ranjivih kategorija društva“, kaže Pašalić.

S obzirom na to da su meštanima sela ova dva osmaka od ranije poznata po agresivnom ponašanju, naši sagovornici saglasni su da je ovakvo nasilje moglo biti sprečeno.

„Poremećaju u ponašanju se mnogo ranije primete i uoče da imamo kvalifikovan kadar koji će raditi sa tom decom, drugo da smo ispoštovali zakone koji nalažu dodatnu podršku do ovog krivičnog dela ne bi ni došlo“, smatra Radunka Lazić, potpredsednica  Beogradskog udruženja za pomoć osobama sa autizmom.

„To su sve bili upozoravajući efekti i momenti koji su morali da se iskoriste i nismo smeli da dođemo do sitacije da tek sada reagujemo. Ta decu su nas praktično upozoravala da tu nešto nije u redu“, kaže prof. dr Saša Stefanović sa Visoke škole socijalnog rada.

Medju nama, Među nama
Saša Stefanović Foto: Nova S

Stefanović naglašava da je prisutan još jedan paradoks u zakonima koji se tiče budućnosti nasilnika, ali i žrtve. Zakon o visokom obrazovanju maloletne delikvente ne prepoznaje kao prestupnike, dok, prema mišljenju Stefanovića, diskriminiše osobe sa smetnjama.

„Mi znamo da je inkluzivni sistem obrazovanja zakonski regulisan od 2009, znači već postoji 10 godina. Ono što je poražavajuće je da mi i posle 10 godina nemamo Zakon o visokom obrazovanju za osobe sa smetnjama. To znači da je za njih predodređeno da završe samo osnovnu ili srednju školu“, ukazuje prof. dr Saša Stefanović sa Visoke škole socijalnog rada..

Prema pisanju Blica, nasilnici su negirali prisilu, odnosno zlostavljanje.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Nemanje Vidića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar