Sva četiri prosvetna sindikata nastavljaju cirkularni štrajk. Oni su juče odbili najnoviju ponudu vlasti u čijem je sastavljanju učestvovao i predsednik Aleksandar Vučić. Zašto je do tog sastanka došlo? Kakvi su planovi za budućnost? Stupaju li zaposleni u prosveti u generalni štrajk nakon raspusta u jutarnjem programu "Probudi se" pitamo Danila Gligorića, predsednika Sindikata radnika u prosveti Srbije.

On odmah objašnjava zašto je njegov sindikat odbio dobijenu ponudu vrha vlasti. Ponuda nije u potpunosti u skladu sa poslednjim zahtevima, koje je sindikat dostavio u poslednjoj odluci Glavnog odbora o štrajkačkim zahtevima.

Iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije objasnili su za Nova.rs da su odbili ponudu jer nemaju poverenja da će se ona realizovati, kao što nisu ni prethodne, ponuda nije u skladu sa definisanim vremenskim rokovima iz Protokola koji su potpisali predstavnici države u oktobru 2023. godine.

„Nerealizovani i potpisani dogovori od 2015., 2017. i 2023. godine kazuju nam da ne možemo imati poverenja da će se i ova ponuda realizovati. A niti je ponuda u skladu sa poslednjim zahtevima zbog kojih su već nekoliko meseci u štrajku u borbi za kvalitetno obrazovanje“.

Gligorić pojašnjvava šta je tačno ponuđeno, a šta zapravo prosvetari traže i kako je uopšte došlo do ove nove ponude. Podsetimo da su premijer i ministarka su ranije rekli da nema novca, a onda za 20 procenata povećaju izdvajanje za visoko obrazovanje, te Gligorić analizira da li to znači da novca ima pod pritiskom samo. Brzopotezni „predlog“ vlasti, automatski je označen i kao ispunjenje zahteva, bio je povećanje izdvajanja za materijalne troškove, sa nejasnom definicijom šta sve obuhvataju materijalni troškovi, za 20 odsto.

„Ponuda prosvetarima nije dovoljno bogata. Naše članstvo neće da prihvati ovu nedostojanstvenu ponudu predsedništva“, rekao je Gligorić.

Mnogi su osudili činjenicu što se uopšte išlo na razgovore sa predsednikom, navodeći da je takva odluka sramotna. Gligorić pojašnjava otkuda predsednik na pregovorima i da li su članovi njegovog sindikata bili jedinstveni u tom stavu ili je možda bilo i oprečnih mišljenja da ponudu treba prihvatiti.

Za Probudi se su u Uniji sindikata prosvetnih radnika objasnili da su na sastanku bili i resorna ministarka, ministar finansija, ali i predsednica parlamenta.

Mediji prenose „Vučićeva ponuda“, prvo otkud pregovori sa njim, drugo, sastanku su prisustvovali i bivša premijerka, sadašnja predsednica skupštine, zatim ministarka obrazovanja, ministar finansija. Gligorić pojašnjava čija je to ponuda i ako su prosvetni radnici podržali studente, a studenti kažu da predsednik nije nadležan, tražite i smenu kompletnog rukovodstva ministarstva prosvete – zašto su uopšte pristajali na sastanak sa njim i ministarkom.

Članovi sindikata prosvetnih radnika „apsolutno“ nisu znali da se pojedini predstavnici sastaju sa predsednikom, predsednicom skupštine i ministarkom čiju ostavku prosvetari traže, kazala je predstavnica prosvetnog sindikata Nezavisnost Vesna Vojvodić.

Gligorić je prokomentarisao činjenicu da je vrh države bio na sastanku sa predstavnicima sindikata i da li su oni svesni problema u obrazovanju ili je to bio pokušaj da se prosvetari ućutkaju.

„Legitimno je da se sindikati sastaju i sa predsednikom i sa predsednicom Skupštine Srbije, ali da pregovaraju sa Vladom Srbije“, rekao je Gligorić.

Juče je organizovana tribina SNS-a na kojoj je predsednik rekao: „Samo da znaju prosvetni radnici, neko im je iz džepa uzmeo najmanje 21 odsto uvećane plate, pošto ugovora nema. Rekao sam „idemo do Svetog Save“, da potpišemo kolektivni ugovor i znate šta je bilo? Ne možemo da prihvatimo ponudu Vučića. To znači da više nisu sindikalni zahtevi, nego politički, e sad vidite da su zahtevi politički i država će da trpi do određenog trenutka. Do određenog trenutka postupaćemo po zakonu – rekao je Vučić.

Gligorić je prokomentarisao ove reči predsednika i njegovu konstataciju da su zahtevi provetara politički. Gost „Probudi se“ pojašnjava da li su sindikati nakon odbijanja, dobili ponudu za neki novi razgovor i šta dalje, kakva je sad situacija, ocene neće biti zaključene i kada se završi raspust da li će biti nastave ili nastupa generalni štrajk.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve je više i pritisaka na nastavnike, Gligorić objašnjava na koji način se sve preti i mogu li sindikati da ih zaštite. Mnogi đaci su ostali u školi, odnosno blokirali su svoje škole, te predsednika Sindikata radnika u prosveti Srbije, pojašnjava kakvu im poruku njihovi nastavnici šalji i imaju li njihovu podršku.

„Studenti imaju podršku prosvetnih radnika. Plata prosvetnih radnika treba da bude duplo veća ali Vlada to ne da“, rekao je Gligorić i dodao da verujem da će predsednik poslati neku još bolju ponudu prosvetnim radnicima.

Sastanak je održan na zahtev reprezentativnih sindikata sa ciljem da se razgovara o postojećoj situaciji u prosveti kada je reč o osnovnim i srednjim školama, razmotre modaliteti za prevazilaženje trenutnih problema i postave se osnove za dalji razvoj obrazovanja u Srbiji.

PROČITAJTE JOŠ:

Ključni problemi:

  •  materijalni položaj nastavnika, odnosno izjednačavanje početne plate nastavnika sa republičkom prosečnom platom
  •  važnost što skorijeg potpisivanja Posebnog kolektivnog ugovora (ističe 5. marta 2025.)
  •  unapređenje kvaliteta obrazovanja i boljih rezultata učenika, između ostalog, smanjenje administracije, ukrupnjavanje normi, vrednovanje proseka umesto uspeha, reformu nastavnih planova i programa, kao i privlačenje kvalitetnih mladih ljudi u nastavnički poziv.

Predsednik je predložio donošenje zajedničkog dokumenta kojim bi se obezbedilo povećanje plata nastavnog kadra u osnovnim i srednjim školama u iznosu od 10 odsto, od 1. oktobra 2025. godine. Ponuđeno je i da stručni saradnici u osnovnim i srednjim školama dobiju jednako povećanje plata od 1. oktobra, a obećava se i dalji rast plata plata u prosveti, od 1. januara 2026. godine, zajedno sa drugim javnim sektorima.

Na spisku predloga je i potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora na Dan Svetog Save 27. januara 2025. godine

Ponuda Vučića:

Sagledavajući da će uz povećanje od 11 odsto planirano budžetom za 2025. godinu, početna plata nastavnika u januaru 2025. iznositi 96.216 dinara, kao i da je predviđeno da će prosečna plata u Republici Srbiji u januaru 2025. godine iznositi oko 105.000 dinara, a tokom 2025. godine dostići visinu od oko 108.000, predsednik je predložio da se obezbedi dodatno povećanje plata nastavnika od 1. oktobra 2025. godine u iznosu od 10 odsto, kojim bi početna plata nastavnika u osnovnim i srednjim školama iznosila 105.838 dinara.

Stručni saradnici u osnovnim i srednjim školama će dobiti jednako povećanje plata od 1. oktobra 2025. godine, odnosno u iznosu od 10 odsto s obzirom na važnost i složenost poslova koje obavljaju kada je reč o vaspitnoj, disciplinskoj ulozi i podršci koju pružaju učenicima.

Obećava se i dalji rast plata plata u prosveti, od 1. januara 2026. godine, zajedno sa drugim javnim sektorima.

Na spisku predloga je i potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora na Dan Svetog Save 27. januara 2025. godine. Dogovor o potpisivanju PKU ovog datuma podrazumeva da će se sve aktivnosti vezano za formulisanje odredbi završiti najkasnije do 20. januara 2025. godine, stoji u dokumentu

Komentari:

Kao prvo, predstavnici sindikata nisu trebali da prisustvuju tom sastanku, jer je bilo očigledno da će pokušati da ih iskoristi, a kao drugo, zahtev sindikata je smena ministarke, koja je sedela na tom sastanku. Čak i da su svi zahtevi prosvetnih sindikata ispunjeni to ne bi bilo dovoljno jer su podrškom studentima prosvetari tražili i ispunjenje njihovih zahteva.

Podržali su studente, pa neki ne vide razlog da se sastanči sa njima, pogotovo zato što nisu nadleẓ̌ni i zato što zahtevi studenata treba da budu preduslov svih uslova.

Srbija izdvaja 0.7 odsto BDP-a za visoko obrazovanje, najmanje u Evropi.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Ko je od prosvetara odbio Vučićev predlog?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare