Danas od dva popodne počinje skupštinska sednica o litijumu, vanredno, na zahtev 86 narodnih poslanika iz opozicije. Do tada treba da se izjasne o rebalansu budžeta. Za priču o litijumu dake ostaje samo polovina sutrašnjeg dana, jer u utorak počinje redovno zasedanje. Druga opcija je da predsednica parlamenta Ana Brnabić prekine redovno zasedanje da bi se dobilo dodatno vreme za litijum. Pitanje je da li će to učiniti, jer je opozicija ove nedelje za govornicom više puta poentirala: od Vučićevih farmerki do Vulinove crte. Sednicu će iz Pionirskog parka pratiti članovi udruženja Ne damo Jadar, a najavljuju i protest od 19 sati. Smenu septembra i oktobra i vanrednog u redovno pod kupolom Narodne skupštine nagoveštava Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Rasprava druge vanredene sednice o usvajanju rebalansa budžeta još nije gotova, a predsednica skupštine Ana brnabić zakazala je za sutra u 2, treću o litijumu. Ipak, za očekivati je da će većina u parlamentu podvući crtu i izglasati predložene promene u raspodeli državnih para. Za premijera, rebalans je izbalansiran. Tvrdi Vučević, prosvetari nikad veće povećanje plata nisu dobili, zato neko mora da trpi, da li penzioneri,

„Ja bih voleo da smo mogli da ponudimo i dva i tri puta veće povećanje, ali nije pitanje dobre volje, nije pitanje da li neko treba da ima veću platu, nego je pitanje šta je realno i šta je ono što država može da izdrži, a da ne urušimo celu ekonomiju države“, rekao je Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije.

Za poslanike opozicije, vlast ne vodi računa o pravičnom trošenju državnog novca.

„Ovaj rebalans budžeta i uspeli smo to da pokažemo, da je njima partijski džep na prvom mestu, a da su građani u ovom slučaju prosvetari na poslednjem mestu. Kaže se da se nema para za prosvetu, za kulturu, za zdravstvo, a npr. generalni sekretarijat vlade dobije rebalansom budžeta povećanje od 14 milijardi dinara. Da se za jedan nacionalni stadion daje 31 milijarda dinara, da se za Rafale u ovoj godini daje 40 i nešto milijardi dinara, da se za EXPO 43 milijarde dinara, a da se onda tvrdi da za povećanje plate prosvetarima nema para“, smatra Rober Kozma iz Zeleno – levog fronta.

„Jednostavno nije postojala želja kod vlasti da se razgovara zbog toga što se oni plaše skupštinskih rasprava jer je to praktično jedino mesto, jedini trenutak kad mi iz opozicije možemo da se vidimo na nacionalnoj frekvenciji. Sa ovakvim sednicama, sa primitivizmom, sa vređanjem, a toga ima vrlo često u skupštini, najvećim delom od strane pozicije uvek gubi Srbija“, kaže Predrag Marsenić iz Novog DSS-a.

Ovakvim skupštinskim raspravama, prema mišljenju analitičara Dragomira Anđelkovića, jedini dobitnik je predsednik Srbije.

„Vučić se trudi da odseće svoje biračko telo od drugih medija i da dobijaju isključivo njegove informacije. Njegove informacije su mi se borimo za državu, a ovi je ruše, sve što je on upropastio pripisuje opoziciji, sve što je nasledio ne valja. 1:01, 1:11 naravno istina je potpuno drugačija, Vučić je dao Kosovo, Vučić razara sve što može, ali njegovi birači to ne vide i cela rasprava u parlamentu se svodi na to, da se biračima koji su i dalje uz Vučića predstavi da postoji nekakva unutrašnja neprijateljska snaga koja njega ruši“, ističe Dragomir Anđelković, politički analitičar.

Iako je od 6. februara do danas parlament zasedao samo 20 radnih dana, narodni poslanici ne moraju da brinu za platu, ona će stići radili ne radili. Kad završe o budžetu, nastaviće o litijumu, uprkos zahtevu opozicije koji je stigao pre zahteva vlade o raspravi oko rebalansa.

„Ona je zapravo trebala da zakaže po hitnom postupku vanrednu sednicu o litijumu pre ove sednice o rebalansu budžeta jer je zahtev za sednicu podnet ranije, pre nego što ga je Vlada podnela za rebalans budžeta, to je prva stvar. Druga, opozcija uopšte ne opstruiše sednicu, mi zapravo ukazujemo na problematiku ovog rebalansa, treća stvar je npr. predstavnici vlasti su pričali više nego opozicija baš zato što su bili saterani u ćošak i što smo pokazali da rebalansom budžeta ne brinu o građanima“, kaže Kozma.

„Jasan je ustvari razlog zašto su oni sazvali tu skupštinu je bio da se pokrije prvo sednica o litijumu, a zatim sednica o Kosovu. Postoji jedna vrsta straha kod pozicije upravo i od litijuma i od sednice o Kosovu zbog toga što su onda u nezgodnoj situaciji, ako glasaju protiv, biće protiv većine građana Srbije, ako glasaju za ispašće da su portparoli Rio Tinta i da su za kosovsku nezavisnost“, kaže Marsenić.

Ne bojimo se nijedne teme, poručuje premijer.

„Vlada i predsednik ne beže ni o razgovoru o litujumu, ni o KIM, mislim da su to važne sednice i mi se radujemo razmeni i razgovoru argumentacije ili činjenica, argumenata po tom pitanju“, poručuje premijer Vučević.

„Vučićeva taktika je da u isto vreme obavlja dva posla i malo preusmerava pažnju na jednu stranu, malo na drugu. Trenutno je u fokusu litijum, dok se to dešava, on završava predaju Kosova, kada odmaknu ti radovi u vezi sa Kosovom, odnosno ta vrsta nacioalne destrukcije, e onda će se malo više baviti litijumom“, kaže Anđelković.

Zato, tvrdi Anđelković, ni narednih dana, od sednica parlamenta ne možemo očekivati ništa novo. Vlast će optužiti opoziciju da je dovela Rio Tinto, da je prihvatila francusko nemački plan, a da su oni protiv toga, napašće opoziciju da su predali sever Kosova, a da oni pokušavaju da ga oslobode.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Danijela Nestorović o sednici o litijumu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar