Foto: Printscreen Nova S/Video

U Srbiji od 2019. postoje zajedničke srpsko-kineske policijske patrole, koje su prema tvrdnjama tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića osnovane kako bi pomagale našoj policiji da se lakše sporazume sa kineskim državljanima u Srbiji. Bez obzira što postoji stav MUP-a Srbije da oni nemaju policijska ovlašćenja, postavlja se pitanje šta onda oni rade na ulicama Beograda i da li je reč o tajnim ispostavama kineske policije u našoj državi?

Reporter: Đuro Svilar

Član Odbora za kontrolu službi bezbednosti Skupštine Srbije i opozicioni poslanik Pavle Grbović najavio je da će tražiti pojašnjenja o navodima da u Srbiji postoje tajne kineske policijske stanice. Državni organi za sada ćute, pa je pitanje da li pored srpsko-kineskih policijskih patrola postoji i kineski policijski centar za koji građani Srbije ne znaju?

„Nisam sigurna da postoji neka tajna policija, znam da Kina sa Srbijom i velikim brojem zemalja uključujući i zapadne zemlje, ima ugovor o prisustvu njenih policijskih snaga, u nastojanju da pre svega pruže pomoć kako je to rečeno kineskim građanima i da olakšaju komunikaciju sa njima. Sa druge strane, to znači i da kineska država ima svojevrsnu kontrolu nad kretanjem svojih građana i njihovim ponašanjem i u stranim zemljama“, kaže prof. Dragana Mitrović, Centar za studije Azije i Dalekog istoka.

Prema mišljenju Rodoljuba Šabića, bivšeg poverenika za informacije od javnog značaja, nikakve tajne policije stranih država ne bi smele ni pod kakvim uslovima da deluju na teritoriji Srbije.

Opširnije u prilogu emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar