O suštini posete predsednika države Francuskoj ali i tome da li sledi druga faza rata u Ukrajini, koji, kako je ocenio Vučić doneti mnogo problema Evropi i svetu, u sinoćnjem Dnevniku govorio je novinar Željko Pantelić, koji se u program TV Nova uključio iz Rima.
On se osvrnio na to da li je poseta Vučića Parizu pre svega ekonomska i zbog toga važa ili nije tako.
„Mislim da je pre svega ovo bila propagandna poseta jer je Vučić hteo pošto poto da dokaže da nije izolovan u Evropskoj uniji zbog toga što je on u poslednjih nekoliko meseci doživeo poprilično redimenzioniranje njegovog statusa i praktično se nalazi u jednoj nezavidnoj poseti i zato što je Nemačka počela veoma ozbiljno da radi na tome da ne neki način ne izoluje Srbiju ali jednostavno da je postavi u poziciju u kojoj će ona shvatiti da se ne nalazi više u periodu do 2022. godine, odnosno do ruske agresije na Ukrajinu i kada je Angela Merkel bila u Berlinu. Zato je za Vučića veoma važno da pokaže domaćoj javnosti ali i u Evropi takođe da još uvek je on neko na koga računaju pojedine evropske prestonice i u tom kontekstu je Makron bio najidealniji primer“ kaže Pantelić i dodaje i pojašnjava da li se ekonomskim aranžmanima može kupiti naklonost Francuske koja je jasna u svojim stavovima o Kosovu i jedna je od autora francusko – nemačkog sporazuma.
Ruska Gazeta piše u tekstu koji se bavi posetom Vučića Parizu i u njemu se kaže „Makron ga je u stvari pozvao da podnese ostavku“.
„Naravno da Makron to nije uradio, Evropska unija neće rušiti Vučića i tu nema nikakve dileme. To što EU zahteva fer i poštene izbore to je njihova vrednosto koju oni žele da podele i da ona bude vladajuća na čitavom našem kontinentu i to je sasvim razumljivo, budući da je EU najjači geopolitički igrač na našem terenu, naravno u savezništvu sa SAD. Problem je što u Srbiji ne shvatamo da se Nemačka zbog rata u Ukrajini odrekla stotina milijardi evra koje je imala u trgovinskoj razmeni i ekonomskoj saradnji sa Rusijom, ista Francuska se odrekla ugovora koji su bili vredni na destine milijardi evra vezanih za Rusiju i isporuku i nosača aviona i drugogo vojnog materijala i saradnji na drugim nivoima koja je bila veoma kapilarna. Tako da ne trebamo da zaboravimo i da je Italija izašla iz Novog puta svile, prekinula je tu saradnju sa Kinom gubeći na stotine milijardi evra, zatim imamo Švedsku koja se posle 200 godina odrekla svoje nautralnosti, Finska je zamenila svoju komotnu ulogu jastuka između Istoka i Zapada i rešila da bude na prvoj liniji Zapada i NATO – a prema Rusiji, Rumunija je odobrila da se na njenoj teritoriji izgradi najveća NATO baza u svetu. Iza nas prema Istoku stvara se ta neka vrsta nove „gvozdene zavese“ koja će biti okrenuta prema Rusiji“, kaže Pantelić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Koliko nas košta Vučićeva poseta Francuskoj?