Printscreen/Nova.rs, Zoran Panović
Printscreen/Nova.rs, Zoran Panović

Novinar i izvršni direktor Demostata Zoran Panović rekao je u emisiji "Probudi se" na TV Nova S da je sada pitanje da li će Crna Gora da se pridruži incijativi Otvoreni Balkan navodeći da je ona opet "samo Vučićeva".

„To je ono što ja nazivam da Vučić često vlada tim sistemom uzajamno funkcionalnih paradoksa. S jedne strane imate Otvoreni Balkan kome nema šta da prigovorite u smislu ideje, protoka roba, tržište ljudi, a s druge strane imate zaista taj ‘srpski svet’ koji postoji kao neka koncepcija i koji se može na različite načine tumačiti, ali koji s jedne strane asocira na neke stranputice koje su donele nesreće Srbiji i regionu“, rekao je Panović.

Panović smatra da bi bilo dobro da se sretnu vlasti dve zemlje.

Govoreći o odnosima srpske opozicije i Krivokapića, Panović kaže da ostaje da se vidi li će opozicija moći da napravi odnose sa Krivokapićem kao što je srpska opozicija pravila odnose sa Milom Đukanovićem 90-ih.

„Crna Gora je tada bila ‘sigurna kuća’ za srpske medije i opoziciju i Đukanović je dao veliki doprinos desatiblizaciji režima Slobodana Miloševića“, rekao je Panović za TV Nova S.

Panović je ocenio i da se na primeru crkve vidi da ne radi Vučićev model „uhvati sve“, odnosno to što je Nenad Čanak bio an Cetinju na suprotnoj strani.

„Crkva je mnogo šira stvar i ne može ‘uhvati sve’ da to apsorbuje“, rekao je on.

Dodaje da je iluzorno misliti da će Crna Gora otpriznati Kosovo ili napustiti NATO savez.

Govoreći o Vučićevim rečima upućenim Đukanoviću u nedelju da neće pokoravati Srbiju kao ranije, Panović navodi da tu ima mnogo skrivenih poruka, kao i da su odnosi Đukanovića i Vučića dosta složeni i da se njih dovjica znaju dugo.

„Ima tu mnogo podnivoa, ovo je kohabitacija u Crnoj Gori i ona je identiteska kohabitacija koja deluje neurotično“, ocenio je Panović.

On kaže da kohabitacija nije prijatna, ali da je to odlika zrelosti jednog društva.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar