Izvestilac Picula nije se osvrtao na upad policije u više nevladinih organizacija zbog novca USAID-a, ali jeste Evropska komisija koja je naravno zabrinuta. A priča o američkim parama poprima oblik pikanterije jer ima obrt: tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koja vodi predistragu o nevladinim organizacijama i novcu od USAID-a i sama je učestvovala u projektu ove američke organizacije – o trošku USAID-a je bila na službenom putovanju u Italiji prošle godine, otkriva KRIK. Pod oružjem, policija je u prostorijma nevladinih organizacija provela i više od celog jednog dana. A zoru su najviši državni zvaničnici iskoristili da to prodaju kao priču o stranim plaćenicima koji su, eto, sad je jasno, hteli da sruše Vučića. Nastavlja Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Dvadesetaak policajaca se juče okupilo pa zazvonilo na vrata Kuće ljudskih prava i od Građanskih inicijativa, bez pisanog naloga, tražilo finansijsku dokumentaciju. Ostali su duže od deset sati. Policija je iz „Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost“ tek danas popodne, posle 28 sati, otišla sa više od 8.500 kopiranih stranica projektne dokumentacije, potvrdila je Crta. Istražni organi su odlučili da reaguju hitno u akciji koja je mogla da bude i redovna. Ali ovako ima više materijala za naslovne strane i udarne tv termine.

„Da je policija zaista kao što je rekla imala osnova da uđe po članu 286 koji reguliše hitne mere i radnje policije, policija bi u građanskim inicijativama i u CRTI i u drugim organizacijama uzela originalnu dokumentaciju, za to sačinila potvrdu o oduzetium predmetima, sačinila bi zapisnik i ta akcija bi imala nekakvog smisla. oni su došli navodno hitno a onda se cela akcija svodila na to da oni uzmu fotokopije“, kaže Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Glavni javni tužilac Nenad Stefanović j eizašao pred javnost zbog sumnji koje su izneli Donald Tramp, Marko Rubio, portparolka Bele kuće, Ilon Mask i direktor Federalnog istražnog biroa. A da niko od njih nije ni spomenuo ni Crtu ni Građanske inicijative ni Trag fondacija ni Centar za praktičnu politiku. Već rad USAIDa.

„Evo dva i po miliona Građanska akcija za odgovornost, niko ne zna šta to znači, to su takve floskule i opšta mesta, ispod toga nema ničega. Zamislite vi koliko je to novca, majko mila koliko ovde, neverovaztno je da je aleksandar vučić politički ali i fizički preživeo. neverovatno. Evo Građanske inicijative, Osnaživanje mladih za pozitivne promene u južnoj Srbiji i Sandžaku 248.000 dolara. I vi sad pogledajte šta se dešavalo u Srbiji u proteklih 10 godina, to je bio protest za protresom“, rekla je Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije na TV Pink.

Nijedna od četiri organizacije nije odbila saradnju. A godinama su na udaru. Krajem prošlog veka su tretirani kao strani plaćenici i špijuni, poslednjih godina kao mogući finansijeri terorizma ili perači novca. Od juče kao i potencijalne nenamenske trošadžije sredstava američkih poreskih obveznika.

„Dakle pranje novca znači ovako, vi imate crni novac od droge koji zaradite na primer, od šverca ili tako nešto i morate da ga operete da on postane beli novac. Kako može da bude pranje novca slučaj kada dolazi iz fondova koji su vrlo jasni odakle dolaze. to je usaid. dolaze na račune nevladinih organizacija nema šta da se opere. USAID, EU, veliki donatori, ne postoji organizacija, mala koja može da dobije njihove fondove zbog toga što ne može da isprati administrativno sve ono što oni zahtevaju. država, svaku donaciju koju nevladini organizacija primi ima“, kaže Vesna Radojević, novinarka KRIK-a.

To da je najveći iznos donacija od USAID-a od 2001. do danas, ubedljivo dobijala to niko ni iz žute štampe ni iz vlasti ne spominje. Čak uklanjaju bilo tragove nekadašnje saradnje. Ali zato često i neosnovano napadaju organizacije i ljude čija imena i fotografije javno objavljuju kao da su na poternici.

„Jasno je zašto su izabrane ove organizacije koje su izabrane, jer su to organizacije koje su glasne, jasne , koje su jasno podržale i studentske proteste i generalno se bore da poprave ovu zemlju a to je očigledno ono što ovoj vlasti ne odgovara. I moram samo da kažem u vezi sa USAIDom, da nije bilo tog USAIDa , da nije bilo evropske komisije, da nije bilo bilateralnih donatora u ovoj zemlji mi bismo taljigama se vozili umesto hitne pomoći, u štale u kojima bi nas lečili“, kaže Ivana Stevanović, izvršna direktorka Fondacije „Slavko Ćuruvija“.

„Oni su proganjani samo i isključivo ja sam sigurna ne čak možda ni zbog studentskih već protesta nego Proglasa, a Crta sigurna sam zbog posmatranja izbora odnosno njihovih posmatračkih misija. Mi znamo koliko Vučić voli da se sveti ljudima koji mu se zamere i mislim da je ovo našao jedan vrlo pogodan trenutak“, upozorava Radojević.

Usred navodne borbe protiv korupcije koju je započela pod pritiskom javnosti, dok svakodnevno pominje obojene revolucije i strane neprijatelje, vlast pojačava pritisak na deo društva koji uporno i dosledno upozorava na sistem koji ugrožava građanska prava i slobode, ukazuje na propuste i traži rešenja. Samo u proteklih par godina te iste institucije su ostale neme ili nezainteresovane za slučaj mreže udruženja kojima je preko konkursa Ministarstvo za brigu o porodici dodelilo više od milion evra za projekte o kojima nema traga. Niti su brinule o vladavini prava zbog navoda da BIA koristi špijunske softvere za prisluškivanje aktivista

„Kao što nemamo epilog ko je finansirao kol-centar vladajuće stranke, ni epilog bilo koje priče u vezi sa izbornim mahinacijama, dakle sve smo te istrage i te krivične prijave stavili u fijoku ali sad je nekome zgodno da se nadoveže na priču u americi koju je započeo novoizabrani predsednik Donald Tramp da će da ispita šta je radio USAID i onda se naš tuižilac stefanović tu svojski trudi da pokaže da je veći zaštinik američkih interesa od samih američkih istražitelja“, smatra Ilić.

Da li neko nenamenski troši dobijen novac posao je kojim se prvenstveno bave donatori, bez obzira iz kog dela sveta novac potiče. Zato što kod kuće moraju svojim građanima da podnose račune. Primera da policija i tužilaštvo reaguju pre onih koji su imali dovoljno poverenja da dobrovoljno daju svoj novac da bi pomogli drugima ima, u Rusiji i Belorusiji. Za sada.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Da nije bilo USAID, taljigama bismo se vozili u štale i lečili pijavicama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar