Koliko godišnje izdvajamo za zdravstveno osiguranje, a koliko tokom svoje radne karijere, i kako se raspoređuju ta sredstva, o tome su u jutarnjem programu "Probudi se" govorili profesorka ekonomije, Jelena Žarković i Zoran Ilić, predsednik Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite „Nezavisnost“

Ministar zdravstva Zlatibor Lončar je rekao da pacijentima „na kraju lečenja kada izlaze iz (državne) bolnice treba dati račun da vide koliko to sve košta“.
Lončar je istakao da „neće oni ništa plaćati, ali treba to da znaju“.

Ministar zdravlja je na skupu u Beogradu o reformi zdravstva ocenio da država mnogo ulaže u zdravstvo i rekao da građanima treba predočiti da kada se leče u državnim ustanovama te usluge imaju svoju cenu.

Međutim, jedna građanka je ispostavila račun ministru i pita ga gde je otišlo njenih dva i po miliona dinara za zdravstveno osiguranje, koje je uplaćeno za 20 gopdina rada ako se ona leči u privatnim ustanovama.

Na pitanje čemu nam služi zdravstveno osiguranje ako moramo često da se lečimo kod privatnika koje plaćamo profesorka kaže da je to osiguranje kao svako drugo i da su različiti razlozi zbog kojih ne dobijemo uslugu u državnom zdravstvu.

„Neko ne želi da čeka, ima novaca i ide kod privatnika. Sa druge strane poslednjih 20 godina privatni sektor je jako narastao i sada vi preko nekih malih polisa kod njih možete da dobijete odgovarajuću uslugu“, objasnila je Žarković.

Ilić kaže da građani sve više iz svog džepa plaćaju lečenje kod privatnika i da to nije u redu s obzirom da se od njihove plate izdvaja novac u zdravstveni fond.

Podsetio je da se nekada, kada nije bilo privatnog sektora, u javnom zdravstvu plaćala samo participacija.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto ministar Lončar hoće da nam ispostavi račun za nešto što već uplaćujemo

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare