Za nama je burna diplomatska nedelja tokom koje se nije desilo ništa konkretno. Prošao je samit Briks, kao i silne posete evropskih lidera. A Srbija nije bliža ničemu, ni Briksu kom realno i ne teži, već to simulira zbog gasa i kosovske priče, niti je bliža Evropskoj uniji, kojoj takođe samo deklarativno teži, uz konkretne poteze oko medija na primer, koji su sve osim potvrde evropskog opredeljenja. I svi su zadovoljni, jer status quo odgovara svima, osim srpskoj opoziciji za koju evropska šefica nije imala vremena. To što je otkazala sastanak sa premijerom jedne države, svuda bi bio skandal, ali ovde je i to u rubrici "zanimljivosti". Reporter Dnevnika na TV Nova Đuro Svilar o simuliranju i zamajavanju, uz tapšanje po oba ramena.

Red Kosova, red litijuma. Dolaze li strani zvaničnici kako bi se slojevi složili, pa da sve legne na svoje mesto do te 2027? Ili kako bi svi slojevi građana Srbije prihvatili neminovnost u naredne 2-3 godine. A do tada i vladavina prava i sve veća demokratija kako reče Nemica fon der Lajen, sve je lepše i bolje, zahvaljujući dragom Aleksandru.

„Srbija je jedna od najnaprednijih zemalja u procesu pridruživanja, pokazali ste da možete da ispunite neophodna merila, posvećeni ste sprovođenju reformi, posebno u oblasti vladavine prava i demokratije. Pokazali ste da dela slede vaše reči“, rekla je u Beogradu Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Zbog ovih reči predsednice Evropske komisije, reaguje nevladinin sektora, ali i srpska opozicija.

Dragan Đilas je u maniru poruka koje poslednjih meseci šalje obraćajući se američkom ambasadoru, poslao pismo predsednici evropske Vlade.

„Gospođo Fon der Lajen, da li Vam bude bar malo neprijatno dok izgovarate hvalospeve na račun vlasti u zemlji evropskom šampionu u korupciji i kriminalu? Da li Vas je sramota kada izgovorite da je Vučićeva Srbija u kojoj se deca izbacuju iz obdaništa jer su im roditelji opozicija, u kojoj se opozicionarima razbijaju glave, pale automobili i otpuštaju sa posla jedna od najnaprednijih država u procesu pristupanja EU? Da li Vas je bar malo stid kad govoritie o vladavini prava u zemlji koja je kao državni projekat napravila fabriku marihuane i u kojoj je život ugrožen policajcima koji su fabriku otkrili?“, poručio je Đilas.

Nije Ursula fon der Lajen odgovorila predsedniku Stranke Slobode i Pravde, ali jeste objasnila zašto se juče, iako je bilo planirano, nije sastala sa predsednikom vlade Milošem Vučevićem. Formalno ključnom osobom u političkoj hijerarhiji Srbije.

Razlog, prethodni sastanak premijera Srbije sa ruskim ministrom ekonomskog razvoja Maksimom Rešetnjikovim. Jutro kasnije predsednik Srbije građanima objašnjava da bi razumeli, kako kaže, šta se oko nas zbiva.

„Niko ne razume kako je teško razgovarati sa Evropljanima, sa Rusima i svima ostalima, oni neće da vide da mi razgovaramo sa Rusima. Nije to pitanje Miloša Vučevića, ništa Miloš nije uradio. U nečemu drugom je suština, suština je u tome da ne može Ursula da podnese, da okače, neko tamo u Briselu, jer bi oni okačili vidiš u 12 je primio Vučević ruskog ministra, a u jedan je razgovarao sa predsednicom Evropske komisije“, rekeo je Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije.

Fon der Lajen je već na kratko bila i u Prištni, koja je za nju glavni grad druge, Srbiji susedne države, o tome juče u Beogradu ni reči. Ali je danas tamo hvalila dostignuća Kosova. Na pitanje kako se osećala u Beogradu zbog činjenice da se premijer Srbije pre sastanka sa njom sastao sa ruskim ministrom ekonomije, predsednica Evropske komisije, umesto Vučevića, komentariše Vučića.

„Za mene je jasna poruka to što me je ugostio predsednik Srbije, a pre mene premijere Poljske i Grčke, umesto da je otišao u Kazanj. Vrlo jasna poruka je poslata“, rekla je Urusla fon der Lajen.

Okreće li Evropa novi list u odnosima prema Srbiji, ili činjenica da se od 2021. njenom članstvu nismo približili ni klaster, nema nikakve veze sa ranijim kritikama predsednice Evropske komisije?

„Svaki put kad Urula fon der Lajen dolazi, s jedne strane civilno društvo je kritiikuje da je ipak nedovoljno oštra prema stanju reformi ovde u Srbiji. Mi je stalno pozivamo da je potrebno biti eksplicitniji kada je u pitanju neophodnost da se reformiše vladavina prava i da se unaprede funkcionisanje demokratskih institucija. Sa druge strane, ja ne bih rekao da je ovo novi list, jer svake godine je sličan tretman. Sigurno je razlog što je otkazana poseta predsednika Srbije zbog posete i Ursule i Micotakisa i Tuska. Jer to je ta taktika bila da se pošalje poruka, da oni smatraju da Srbija treba da bude na zapadu i da ukoliko se bude orijentisala ka istoku, neće moći da računa ni na političku podršku, a ni na dodatne fondove“, kaže Strahinja Suobtić, Centar za evropske politike.

S obzirom ko je sve od evropskih političara dolazio u posetu predsedniku Srbije i kakve su se poruke sa sastanaka čule, kakav bi mogao biti izveštaj Evropske komisije krajem godine?

„Ja očekujem da bude podjednako kritičan. Mi iz civilnog društva smo kvantifikovali njihove nalaze i nalazi jasno pokazuju da mi stagniramo u mestu. Na skali od 1 do 5, mi smo neka trojka i to je već zadnjih 10 godina tako. Trojka perse nije loša, ali ako stojite oko trojke već 10 godina to jeste loša poruka. Suština jeste da iako komisija u javnosti nije ta koja će neposredno i otvoreno kritikovati, njeni izveštaji itekako pokazuju da ima još puno posla da se uradi pre nego što postanemo država članica“, kaže Subotić.

Izveštaje će pisati evropske birokrate, račune će im prethodno polagati neki nepoznati službenici iz resora Tanje Miščević. I jedni i drugi neće biti deo nekih budućih svečanih ceramonija i izliva obostrane naklonosti. Realnost na papiru je da smo od Unije predaleko, a zbilja je da bliže od toga realno i ne želimo, što se zna i ovde i tamo.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Fon der Lajen u Beogradu pohvalno o evropskom putu Srbije, ali i iskopavanju litijuma

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar