"Recimo da smo kao društvo sposobni da organizujemo raspravu na temu iskopavanja litijuma, da saslušamo argumente, da imamo eksperte i dovedemo relevantne ljude koji su spremni da nam objasne i zaključke prevedu na jezik prosečnog građanina i građanki i odlučimo da je iskopavanje litijuma u Srbiji dobra odluka. Kao država, mi nismo sposobni da to sprovedemo kako trebai", piše u tekstu "Bušenje ili zdravlje, odlučite sami" autorke u Peščaniku Ane Jovanović koja se iz Niša uključila u Dnevnik TV Nova.

Na pitanje da li je uverena da bušenje (rudarenje litijuma) isključuje zdravlje Jovanović je rekla da nije, jer nije saslušala eksperte i ljude koji su stručni u toj oblasti, već je mogla da čuje samo jednog čoveka koji tvrdi da je to odlična prilika za Srbiju.

„Imala sam priliku da čujem samo članove Vlade koji isto to ponavljaju. Imamo eksperte sa jedne i druge strane, ali eksperti koji tvrde da kopanje litijuma nije dobro su pre svega vezani za ekološke proteste, oni koji su ZA su vezani za „Rio Tinto“ na neki način, ili Vladu Srbije. To znači da rasprava na tu temu ne bi bila samo argumentovana nego bi tu bilo i dosta ličnih interesa“, ukazala je ona.

Podsetila je na izjavu predsednika Vučića: „Dok nam Nemci (zainteresovani za proizvodnju litijumskih baterija) ne budu garantovali da će reke i planine biti čiste i da će odlaganje za deponiju biti u skladu sa najvišim evropskim standardima, nećemo ni da pokušavamo, ni da počinjemo“ i napomenula da ona živi u ubeđenju da je za stanje reka i planina u jednoj državi odgovorna Vlada te države.

„Vlada države donosi propise i zakone vezane za fabrike koje se otvaraju u toj državi, i stara se da se ti propisi i zakoni poštuju. Valjda bi ta rečenica trebalo da glasi ovako – „Dok nam Nemci ne budu garantovali da će poslovati u skladu sa strogim propisima i zakonima koji se tiču zaštite životne sredine i odlaganja otpada, a koji su na snazi u državi Srbiji, i koji su u skladu sa najvišim evropskim standardima, nećemo ni da pokušavamo, ni da počinjemo. A ukoliko započnemo taj projekat i ne budu poštovali naše stroge propise i zakone, biće kažnjeni velikim kaznama i primorani da snose troškove saniranja posledica.“, navela je ona.

Govoreći o tome da rasprave na temu litijuma nema, naglasila je da je Srbija duboko podeljeno društvo u kojem je sve crno ili belo.

„Mora da postoji kritičko mišljenje, ne može samo jedna strana da bude u pravu. Imamo društvo koje je godinama negovano da bude takvo, da veruje u teorije zavere, naročito od vremena epidemije korone. Podsetiću da je predsednik nedavnoi izjavio da su strane službe radile protiv kopanja litijuma, što je tipičan primer teorije zavere. Kada se takve stvari čuju iz vrha vlasti i postanu argumenti ne možemo govoriti o društvu u kojem je moguće voditi ekspertsku argumentovanu raspravu“, zaključila je Ana Jovanović, autorka u Peščaniku.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Miloš Stanković: Pitanje je zašto vlast o litijumu nije pričača pre izbora, ako je to toliko dobro?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar