Foto:Nova S

"Predaja nije opcija." Ova krilatica zadobila je u poslednje vreme nešto drugačiji oblik. Ona se koristi u političke, državne ali i privatne svrhe. Često i kao kombinacija sve tri.

Autor : Filip Vidojević 

Objava privatne vesti sa zvaničnog profila predsednika države, nije viđena prvi put. Vučić je ovoga puta obelodanio da njegov brat ima upalu pluća, nazvavavši „ološima“ one koji su o njemu, kako je rekao, svašta lagali.

Foto:Nova S

Nije dugo trebalo pojedincima iz vladajuće stranke da odreaguju. Pomalo i očekivano, ali svakako ne na ovakav način.

„Podrška dragom prijatelju Andreju! Кao što šef kaže: “Predaja nije opcija!” Drži se, svi smo uz tebe“, napisao je na Instagramu nekadašnji ministar, a sada direktor „Pošte Srbije“ Zoran Đorđević.

Daleko manje kreativno, podršku je uputio i gradonačelnik Novog Sada.

„Andrej, druže moj dobri, uvek si bio jači od svake muke koja ti se isprečila na životnom putu, zato sam siguran da ćeš i iz ove borbe sa obostranom upalom pluća izaći kao pobednik. Šaljem ti pregršt pozitivne energije da što pre staneš na noge. Srbija je uz tebe!

Pozitivna energija istim povodom stiže i iz Batajnice, sa bilborda. Naslov isti, poruka slična.

Da li u političkoj praksi, vid podrške na takav način, u takvom kontekstu i trenutku, ima svoje ime?

Mladen Mrdalj Foto:Nova S

Odgovarajući na ovo pitanje, politikolog Mladen Mrdalj da se na ovaj način dokazuje lojalnost jednom čoveku, a ne jednoj partiji.

„Sada se naprosto pravi kontekst u kome se dokazuje lojalnost jednom čoveku, a ne jednoj partiji. U tom smislu nastaje to utrkivanje koje bih ja nazvao izazovom Marka Đurića. Dakle, ko će brže, jače i bolje da se ulizuje jednom čoveku“, naveo je on.

Osim političke, izdvaja se još jedna konotacija. Da li i u psihološkoj praksi, takav model, ima svoje ime?

Tamara Džamonja Ignjatović Foto:Nova S

„Ne morate da budete psiholog, a da u tome prepoznate psihologiju podaništva. U podaništvu se vrlo često osim ljubavi zapravo krije i strah. Strah od toga da ćemo izgubiti podršku. Nekoga kome je ta poruka upućena, odnosno prema kome se podanički ponašamo“, istakla je psihološkinja Tamara Džamonja Ignjatović.

Sagovornica emisije „Među nama“ napominje da je potrebno izdvojiti granicu iskrene potpore i dodvoravanja.

„Čim se poruka upućuje  ka javnosti ona ima jos nesto u sebi osim direktne podrske. Ona je namenjena i samoj publici“, kazala je ona.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar