Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je bio izričit, "oslobođeno je 6.000 kvadratnih kilometara koji su bili pod ruskom okupacijom".
„Ja bih to ipak smanjio, ne volim euforiju ni sa jedne, ni sa druge strane iz prostog razloga što narod strada. Ne volim rusku euforiju – O, osvojili smo, zauzeli smo, ali takođe ni ovu vrstu euforije jer vam ne daje realnu sliku. Naravno iznenađenje je i kontraofanziva, ali mene sa tog strategijskog nivoa je zaintrigiralo kako je to moguće da su Rusi naseli na vrlo jeftin i prozaičan trik, mada imajući u vidu da sam izveštavao sa ratišta, scene i taktika me neodoljivo podsećaju na JNA i na onu euforuiju i vrstu ratovanja koju smo imali u bivšoj Jugoslaviji gde vam službe bezbenosti i moralisti kroje kapu i rešavaju, umesto oficiri, odnosno komandanti brigada“, rekao je bivši oficir i portparol vojske Petar Bošković.
Šta su Rusi u početku osvojili i šta su Ukrajinci uspeli da vrate?
„Slažem se da sve podseća na devedesete u Jugoslaviji. Problem je u inerciji, problem je u politici koja postavlja nerealne zahteve vojci. Od ruske vojske se očekivalo da uradi nešto, a niko nije rekao šta, a to je put u propast jedne vojske. Kada ste vi na ratištu, kada treba da ginete a zapravo nije vam sasvim jasno šta je cilj, do koje tačke treba da dođete. Prvi plan je bio radikalan, smeniti rukovodstvo Ukrajine, pa je to evoluiralo u ‘hajde da uzmemo Kijev, pa ćemo da vidimo šta ćemo’, pa plan C – Ajmo do Dnjepra, a sada smo kod plana F“, objasnio je Aleksandar Radić.
Više o situaciji na ratištu u Ukrajini pogledajte u emisiji „Među nama“.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar