Iako deluje da nije u glavnom fokusu svetske javnosti, rat između Izraela i Hamasa vraća se kao glavna tema, posebno kada dođe do masovnog stradanja civila. Zbog takvog jednog masovnog ubistva palestinskih civila, njih preko stotinu koji su čekali u redu za humanitarnu pomoć jugozapadno od grada Gaze, oglasio se Savet bezbednosti koji je izrazio duboku zabrinutost, zatražio da se preduzmu neophodne mere za zaštitu civila u Pojasu Gaze i upozorio da će se tamošnjih 2,2 miliona ljudi suočiti sa alarmantnim nedostatkom hrane. Šta je iza takvih jezivih upozorenja? Kakve namere do kraja ima Hamas a kakve Izrael? Šta to sve u ovom trenutku, mnogo dana kasnije, predstavlja na geopolitičkoj šahovskoj tabli? Ova pitanja su u emisiji "Među nama" komentarisali novinar Milan Fogel, koji se javio putem videa, i spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.
Novinar Milan Fogel, na startu emisije osvrnuo se na stravično stradanje dece u ovom ratu ali i podsetio na to da je Hamas kao jedna teroristička organizacija započela ovaj sukob.
„Ne bi se reklo da su ovo samo masovna ubistva, vi znate da je Južnoafrička Republika u Hagu čak podnela tužbu za genocid, što je još teži oblik ove nesreće koja je zahvatila Bliski istok. Kada se radi o stradanju dece, nema ništa gore u bilo kom ratu, iako ne znam ni za jedan rat koji je bio lep i human. Pokušavam da budem objektivan i da prenesem situaciju onakva kakva stvarno jeste. Saveznici, pre svega Izraela, sve više traže od Izraela da se prekine ova noćna mora koja se dešava u Pojasu Gaze. Međutim, nikako ne treba zaboraviti da je Hamas, kao jedna teroristička organizacija, napao suverenu državu Izrael 7. oktobra i isto učinio stravičan pokolj među mladima koji su došli na jedan muzički festival“.
Fogel je takođe izdvojio glavne ciljeve obe strane u ovom ratu, istakavši da Izrael ima tri cilja a Hamas jedan.
„Posle masakra 7. oktobra Izrael je postavio tri cilja – uništenje Hamasa, povratak talaca i uspostavljanje bezbednosne zone koja zapravo znači etničko čišćenje uz granicu sa Pojasom Gaze. Hamas je s druge strane imao samo jedan cilj – uništenje Izraela. Međutim, Hamas je izgubio iz vida da je Izrael desetinama godina stalno bio u ratu, ali je poslednjih decenija uspeo da napravi mirovne sporazume sa najznačajnijim faktorima arapskih zemalja Egiptom i Jordanom, a sa Saudijskom Arabijom je bio na korak od konačnog sporazuma, i to su sve zemlje na koje je Hamas računao da će mu pomoći u napadu i uništenju Izraela“.
Novinar je na samom kraju prokomentarisao video snimke koji su kružili nekim portalima i društvenim mrežama, na kojima Izraelci napadaju Hamas u tunelima.
„Moram da kažem još jednu bitnu stvar u vezi stradanja žene i dece. Izraelska vojska kako koji tunel otkrije, a ima oko 500km tunela, napada Hamasovce koji su se sklonili u te tunele. Postoji snimak gde se vidi da Hamasovci guraju napred na izlaz iz tunela žene i decu i sva ta deca i te žene su stradali. Ja moram da kažem da zločina ima i sa jedne i sa druge strane, a koji zločin je veći, ne bih davao ocene“.
Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić, koji se od samog početka rata detaljno bavi ovom temom, istakao je da je humanitarna situacija dramatična, izdvojivši dve ključne teme koje su dominantne u međunarodnim krugovima.
„U ovom trenutku imamo situaciju da se pojačava tenzija na izraelsko-libanskoj granici. Jutros su izraelske trupe upale u Ramalu silinom koja nije zabeležena godinama, što preti implozijom na Zapadnoj obali, a preti i nova eskalacija u Jerusalimu zbog Ramazana. Što se tiče rata u Gazi dve su ključne teme – jedna su pregovori o primirju koji bi vodili oslobađanju talaca koje Hamas i dalje drži, a druga je dotok humanitarne pomoći jer je zaista situacija dramatična gde od više od dva miliona Palestinaca u Pojasu Gaze, pola miliona je direktno ugroženo glađu“.
Jakšić je apostrofirao i da se javno mnjenje od početka rata potpuno preokrenulo, i od početne podrške Izraelu posle masakra 7. oktobra, prešlo na stranu Palestinaca, ali da i dalje od strane Zapada postoji visoka tolerancija prema Izraelu.
„Čini mi se da postoji visok stepen tolerancije prema Izraelu. Premijer Netanjahu smatra da će nastavkom rata doći do ostvarenja njegovog konačnog cilja, a to je uništenje Hamasa. On će voditi taj rat u nedogled i svi su izgledi da superiorna izraelska vojna sila nije u stanju da fizički uništi rukovodstvo i borce Hamasa. Na to civili dolaze kao kolateralna šteta, na čije se bombardovanje i granatiranje nadovezuje i glad i epidemija, tako da je situacija veoma dramatična. Izrael je na početku imao simpatije posle masakra Hamasa, ali je Netanjahu uspeo da u značajnoj meri okrene mišljenje javnog mnjena koje svakog dana posmatra šta se događa sa brojem mrtvih civila, i sada čak i od najvećih izraelskih saveznika, pre svega SAD, dolaze pozivi da se što pre ide na prekid vatre“.
Celo gostovanje pogledajte na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar