Dok se globalne turbulencije nižu i dok se odmeravanje snaga, barem tako deluje, svodi na Rusiju i Zapad, mnogi se pitaju gde je u svemu tome i kakvu računicu pravi Narodna Republika Kina.

Ona, stiče se utisak, veliki sukob posmatra izdvojeno sa strane, tiho i bez prevelikog mešanja. Za to vreme postoje važna pitanja čiji će dogovori možda biti poznati nakon što se završi XX Kongres Komunističke partije Kine koji je počeo juče.

Da li „džin“ trenutno drema ili nešto krupno i važno sprema, o tome su za emisiju „Među nama“ govorili Dragana Mitrović, direktorka Centra za azijske studije i profesorka Fakulteta političkih nauka, kao i Boško Jakšić, novinar i spoljnopolitički komentator.

„U zemlji u kojoj ne postoje izbori, onda je Kongres apsolutno najvažniji događaj. Radi se o nekih 2.300 delegata koji predstavljaju 96 miliona članova partije, koji sada treba da daju podršku generalnom sekretaru. Sam Kongres u suštini ne donosi ništa posebno novo. Oni koji se bave Kinom analiziraju jučerašnji govor generalnog sekretara Si Đinpinga i analiziraće na kraju ko će biti izabran u takozvani „stalni komitet“. Sam Kongre je jedna koerografija koja je dogovorena unapred. Svi ti delegati su birani po dobrom ponašanju, što je sada jedno od važnih kriterijuma koji se tiču kineskog čoveka i po lojalnosti partiji i generalnom sekretaru“, istakao je Boško Jakšić.

PROČITAJTE JOŠ:

Na pitanje da li je Kongres Komunističke partije Kine važan za Evropu, svet pa i sukob između Rusije i Ukrajine, profesorka Dragana Mitrović ističe: „Moguće je da svet očekuje koliko će ono što se dešava na XX Kongresu, kurs koji Komunistička partija Kine određuje za narednih pet godina, moguće je da postoje očekivanja da se vidi koliko će Kina biti faktor stabilnosti, koliko će njena uloga ostati na trasi onoga što je ona od sada bila. Neki su možda očekivali osvrtanje na ukrajinski sukob, na bilateralne odnose sa Rusijom… Kongres se ipak ne bavi takvim pitanjima, on se bavi najvažnijim unutrašnjim pitanjima za razvoj Kine, kao i ekonomskim i političkim odnosima Kine sa svetom“.

O čemu su još gosti govorili u emisiji, pogledajte u videu na početku teksta.

***

BONUS VIDEO: Ognjen Pribićević Samo Kina ima moć da posreduje između Rusije i SAD

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar