Dok se na jugu gomilaju tenzije i netrpeljivost, na Zapadu ništa novo. Srbija i Hrvatska su u verbalnom klinču koji često prelazi u pravu identitetsku traumu. Ko je tu Srbin, ko Hrvat, ko je u čemu pobedio, ko je poražen, ko je više od koga nastradao i ko će to sve da plati. I na to se odnose skoro sve izjave zvaničnika dve države u poslednje vreme. Čemu sve to služi 2021. godine u emisiji "Pregled dana" govori hrvatski pisac, leksikograf i istraživač Vlaho Bogišić.
Upitan šta je uzrok verbalnih čarki, odnosno najnovijih verbalnih prepucavanja srpskog i hrvatskog predsednika Aleksandra Vučića i Zorana MIlanovića, Bogišić je rekao da kada je reč o političarima uopšteno, a posebno hrvatskim i srpskim razgovorima, tu nema novih, a pogotovo najnovijih situacija.
Ukazujući na kontinuitet loših srpskih i hrvatskih odnosa koji datiraju još od pre 100 godina, odnosno prve zajedničke vlade u Kraljevini Jugoslaviji pa do sada, Bogišić navodi da u tim, kako kaže, nervozama i kada nisu dogovorene, preovladava tipična retorika koja je karakteristična za naše narode ili taj oblik razgovora.
„Sve te epizode koje se obnavljaju, a koje nisu u funkciji održavanja dnevno-političke situacije, oni vrlo dobro znaju da ne vode nigde. One su statične, pre društvenih mreža su na drugačije načine zabavljale javnost, a danas veći deo srpske i hrvatske javnosti zna da to o čemu istaknuti političari govore i razmenjuju ponekad uvrede, se zapravo ne odnosi na građansku publiku. Pravi problem je da su politike urušile građanske elite i u jednoj i u drugoj sredini“, istakao je Bogišić.
Pogledajte celo gostovanje Vlaha Bogišića u emisiji „Pregled dana“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar