BIA je, koristeći izraelsku tehnologiju Selebrajt, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpaj. To je pokazalo istraživanje BIRN-a, kao i forenzička analiza Amnesti Internešenala. Iz MUP-a Srbije i BIA, demantuju te navode.
„Policija je koristila forenzički alat da uđe u telefon novinara u Srbiji, kojima je telefon oduzet tokom ispitivanja, i ugradi špijunski softver – NoviSpaj.“ Početak priče o hakovanju. Priče koju otkrivaju BIRN i Amnesti Internešenal.
„To nije jedina osoba, imamo još pet akivista u Srbiji čiji su uređaji zaraženi špijunskim softverom proizvedenim u Srbiji tokom razgovora u BIA i policiji. Ovo je prvi put da vidimo Novi Spaj. Taj softver služi isključivo za kontaminaciju telefona. Unutar njega su podaci na srpskom jezku, i komunicira direktno sa softverima koje hostuje BIA u Srbiji, tako da smo ubeđeni da su ga napravile srpske vlasti ili neko za njih da bi targetirale civilni sektor. Strahovi aktivista iz Srbije koji su nam se obratili i sa kojima smo sarađivali poslednjih godina bili su opravdani“, kaže Donik O Karol, šef Odseka za bezbednost Amnesti Internešenala.
Jedan od onih koji se našao na meti je novinar iz Dimitrovgrada Slaviša Milanov.
„Sa kolegom Petrom Videnovim smo 21. februara krenuli do Pirota. Na ulazu u Pirot nas zaustavlja saobraćajna policija i u jednom trenutku policajac kaže da ja treba da krenem u policiju stanicu Pirot, kako bi izvršili test na psihoaktivne supstance. Ja bez pogovora polazim sa njima. Na ulazu u policijsku upravu meni oduzimaju telefon, ja ga isključujem i sve lične stvari ostavljam na prijemnici“, kaže Slaviša Milanov, novinar iz Dimitrovgrada.
Taj spajder se, kažu, ugrađuje fizičkim pristupom uređaju. Osim obima, zabrinjavajuć je i način, poručuju iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
„Jer se radi o potpuno nezakonitom postupanju i policije i BIA. Policija i BIA imaju pravo da vam uzmu telefeon, rade pretres telefona ali samo u slučaju da ste osumnjičeni i uz pisani nalog sudije iil tužioca. Mi niujednom ovom slučaju nemamo info da su oni poštovali tu proceduru“, kaže Predrag Petrović, Beogradskiog centra za bezbednosnu politiku.
To istraživanje demantuje BIA.
„Trivijalni senzacionalizam njegovog sadržaja ukazuje na svrhu Amnesty International koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak. BIA radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje“, poručuju iz Bezbednosno informativne agencije.
U izveštaju se pominje i da srpski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobila na poklon od Norveške. Sagovornik N1, O Karol poruču je da je reč o zloupotrebi.
„Tražili smo odgovor od Norveške vlade, bili su šokirani da je taj alat namenjen policijskim istragama, zloupotrebljen protiv novinara i aktivista. Radi na istrazi kako je došlo do toga. Iz firme SELABRAJT su šokirani i razmišljaju o tome da zabrane korićenje srpskim vlastima“, kaže O Karol,
U međuvremenu, oglasili su se iz MUPa Srbije.
„U okviru Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku, Uprave za tehniku, MUP Republike Srbije forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije. Napominjemo da se na isti način forenzički alat koristi i u drugim policijama sveta, te da su navodi u izveštaju Amnesty International apsolutno netačni“, kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
U pitanju je samo indikator jednog šireg trenda – Da se represija u Srbiji izuzetno povećava i da je prisutna i u fizičkom i u digitalnom prostoru, podvlači Petrović.
„Vidimo da je obim nadzora ogroman, ali da opet vlast u Srbiji ne uspeva da izađe na kraj sa ljudima koji je kritikkuju koji traže njenu odgovornost“, kaže Petrović.
„Pozivamo sve aktiviste i novinare kojima je telefon u policiji i BIA privremeno oduzet da se jave nama, da se proveri da li im je u telefonu špijunski softver. Nadamo se da ćemo identifikovati sve slučajeve i da će neko biti pozvan na odgovornost zbog ovog nezakonitog nadzora“, kaže O Karol.
Prilog Irene Štikovac iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: BIA špijunira aktiviste i novinare – da li će neko biti pozvan na odgovornost