Iz godine u godinu sve je manje studenata na poljoprivrednim fakultetima. Situacija je ista u svim državama bivše Jugoslavije pa su fakulteti osnovali zajedničku asocijaciju kako bi pokušali da reše, ili bar ublaže probleme sa kojima se suočavaju. Države im za sada daju samo verbalnu podršku pa su sami poćeli da osmišljavaju programe saradnje i unapređenja nastave.
Ilda Kozica, jedna je od samo 11 studenata treće godine na smeru Opšta agronomija. Iako Agronomski fakultet upisuje sve studente na teret budžeta, mladi se radije odlučuju za neke druge studije.
„Generalno mladi izbegavaju poljoprivredne fakultete jer je manja zaposlenost, trenutno se više traže IT smerovi i oni koji se bave računarima. Smatram da bez poljoprivrede nema života jer za ljudsku ishranu poljoprivreda mnogo bitna kao delatnost“, smatra Ilda Kozica, studentkinja Poljoprivrednog fakulteta u Čačku.
Ista slika je u svim zemljama bivše Jugoslavije, uključujući i one koje su u Evropskoj uniji, Sloveniji i Hrvatskoj. Kao razlog navodi se krah velikih kombinata, nesigurna proizvodnja, ali i propagiranje informacionih tehnologija, kao profesije koja donosi veliki novac.
„Imali smo u najbližem okruženju sistem Swisslion Takovo, gde su praksu imali brojni studenti. Sve je to nestalo, svelo se na neki minimum a u seoskim sredinama opada broj stanovništva“, ističe Tomo Milošević, dekan Agronomskog fakulteta u Čačku.
Umreženi, fakulteti su poslednjih godina dosta učinili u reformi nastave, osmišljeni su novi smerovi, opremljene laboratorije. Slovenački fakulteti pokušali su sa uvođenjem IT smerova pri poljoprivredi ali to nije imalo efekta pa je sada prioritet povezivanje sa privredom.
Ceo prilog možete da pogledate u videu na početku vesti.
BONUS VIDEO: Počelo je_ Poljoprivrednici stavljaju katance na farme!
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar