Kad se slegne euforija- šta čeka Siriju - jedno je od pitanja za gosta dnevnika Mirka Dautovića, profesora medjunarodnih odnosa.

Dautovoi9ć kaže da se Bašar al Asad pokazao kao veoma nezahvalan saveznik, odbijao je uporno neke zahteve Rusije za koje je turski predsednik Erdogan lično zamolio Putin.

Podseća da je priooritet Turske bilo da se vrati 3 i po miliona sirijskih izbeglica koje žive u Turskoj deset godina, ali vratiti ih na sigurno da imaju neke garancije.

„Asad je odbijao i da se sretne sa Erdoganom, Putin mu pošalje poruku da se sretne sa turskim predsednikom i on to odbije. Rusija ne trpi odbijanje, naročito ako vam je spasila kožu“, ocenio je Dautović.

Naglasio je da je iznenađen zbog činjenice da se sve desilo u kratkom vremenskom roku i da sirijska armija zajedno sa snagama lojalnim Asadu gotovo da nije uspela da pruži ozbiljniji otpor.

„Izuzetno sam iznenađen, da vlast Bašara al Asada nije mogla da pruži otpor, čak i najmanji otpor u napredovanju opozicionih snaga, pad Damaska samo deset dana od početka pobune u Alepu govori o brzini kojom se odvijala situacija“, rekao je on.

Do ovakve situacije, kako je ocenio, došlo je zbog toga što je režim branjen samo angažovanjem sopstvene vojske dok su ruske, iranske trupe i Hezbolah u ovoga puta preokupirane delovanjem na drugim teritorijama.

„U pitanju je duboko korumpiran sistem, ti vojnici nisu plaćeni već mesecima, njihova oprema nije obnovljena tako da je moral kod takve vojske gotovo nepostojeći.“

Ocenio je da nije bilo ozbiljnih borbi i da su mnogi veoma brzo prešli na stranu opozicionih snaga i da je Asad izgubio podršku onih koji su do juče bili na njegovoj strani.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Kako je pao režim Bašara al-Asada? “Vjerovao je Iranu i Rusiji, a jedan čovjek ga je upozoravao”

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar