U zemlji gde postoji istorija političkih ubistava, svako pominjanje reči atentat izaziva strah, pre svega kod građana. Ukoliko dobro brojimo, bezbednost predsednika Srbije Aleksandra Vučića bila je ugrožena najmanje pet puta, a epiloga u vidu hapšenja konspiratora do sada nismo imali.
Autor: Đuro Svilar
Nakon što je Aleksandar Vulin saopštio da prema informacijama evropske policije, organizovane kriminalne grupe planiraju ubistvo predsednika Srbije, EUROPOL I INTERPOL se ne oglašavaju, ali jeste bivši ministar policije.
„Bilo je više puta različitih izjava i pretnji i svega ostaloga po bezbednost predsednika, ali prvi put da smo zvanično dobili informaciju od strane kredibilnog međunarodnog faktora kao što je Europol, jer on sigurno ne bi dao tu informaciju da nije uveren u kredibilitet te informacije“, rekao je predsednik Narodne skupštine Ivica Dačić.
Ipak, u državi gde tabloidi svakodnevno pune naslovne strane pokušajima atentata na Aleksandra Vučića, postavlja se pitanje poverenja u izjave zvaničnika srpske vlasti.
„Budući da je taj neprijatelj nevidljiv, svuda je oko nas, nemamo dokaze, nemamo informacije. Idealno bi bilo da bezbednosne institucije ne izlaze u javnost sa informacijama poput ovih koje samo imaju za cilj da kreiraju strah i da zaplaše građane, već bi trebalo da u skladu sa svojim ovlašćenjima postupaju. Sva politička ubistva koja su se do sada dešavala, uvek je postojala ta veza između države i onih koji su bili nalogodavci ili izvršioci“, rekao je Bojan Elek, zamenik direktora BCBP.
Prema rečima novinara Đorđa Vlajića, svaka priča o atentatu se mora uzeti sa krajnjom ozbiljnošću.
„Ovaj put dodatak ili neki novi začin je upozorenje, ako je verovati ministru policije, stigao iz neke članice EU preko Europola. Kako vlast tretira tu informaciju i kako je plasirala i kako pokušava da mobiliše javnost na toj informaciji, meni govori da je to samo dodatno ubrzanje predizborne kampanje“, rekao je Vlajić.
Deo javnosti smatra da je loš rezultat na referendumu, i povlačenje iz projekta Rio Tinto negativno uticalo na rejting vladajuće stranke, pa je priča o napadu na Aleksandra Vučića mamac za odvlačenje pažnje javnosti.
„Mislim da je to izuzetno opasno i pitanje je zapravo šta rade nadležne institucije koje bi trebalo da osiguravaju bezbednost predsednika. Sa druge strane, ono što jeste problematično jeste da su i građani uplašeni. Uplašeni su za bezbednost predsednika, ali su uplašeni posredno i za sopstvenu bezbednost i mislim da je veoma opasno kreiranje te atmosfere straha i atmosfere stalnog vanrednog stanja koja u Srbiji već godinama unazad traje“, smatra Bojan Elek.
„Ovo nekako sad dođe kao pokušaj da se povrati žiža javnosti i da se pokupe simpatije, da se napravi jedna dodatna mobilizacija javnosti u korist opet nam ugroženog predsednika i naravno države. Tako da ovo u velikoj meri liči i na propagandni spin, odnosno pokušaj zloupotrebe vlasti i te informacije da postoji neka organizovana grupa koja preti šefu države“, napominje novinar Đorđe Vlajić.
Atentat kao tema konferencije za novinare bila je najavljena i u sedištu SNS-a.
„Izvolite ako vi imate neko pitanje. Ako nemate, hvala vam što ste bili na našoj konferenciji““, rekao je Vladimir Orlić iz SNS.
Iako snimak pokazuje da se Vladimir Orlić obraćao praznoj sali bez novinara, iz SNS-a danas tvrde da su novinari bili pored snimatelja.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare