Milan Antonijević i Pavle Grbović, gosti, emisija Među nam, Medju nama Nova S
Milan Antonijević i Pavle Grbović Foto: Nova S

Pavle Grbović, predsednik Pokreta slobodnih građana i pravnik Milan Antonijević bili su današnji gosti emisije "Među nama" sa kojima je novinarka Maja Nikolić razgovarala o predstojećem referendumu i zašto treba zaokružiti "Da" odnosno "Ne" na referendumu.

Antonijević je rekao da iz dana u dan vidimo kako izgleda Narodna skupština ali da po pitanju referenduma govorimo o kvalitetu dokumenta koji je pred građanima.

„Građani nose suverenost i ukoliko im dobro pojasnimo i večeras i svaki od ovih dana, mislim da je to dovoljno da se proceni da je ovo jedan korak unapred. Iza referenduma sledi još mnogo toga što treba uraditi, kao što su na primer zakoni koji slede“, naveo je Antonijević.

Dodao je da Skupština Srbije, očigledno shvatajući da je jednopartijska, kakva jeste, mora ovaj proces voditi bolje, nego što je rađen ranije 2017. i 2018. godine.

„Tada je Ministarstvo pravde izradilo jedan zaista loš dokument i nacrt, predalo ga Narodnoj skupštini, na šta smo svi iz struke oštro reagovali i dobili potpuno drugačiju proceduru unutar Narodne skupštine. Imali ste radne grupe u kojima su sedele i sudije i tužioci i njihova reprezentativna udruženja. Ovaj dokument je išao na Venecijansku komisiju, dobio je tamo komentare. Posle toga je dorađen dokument, i na kraju još jedan krug konsultacija sa Venecijanskom komisijom. Dobili smo jedan dokument koji meni kao pravniku, a nadam se i građanima, dugoročna garantuje korak unapred u odnosu na situaciju sada u pravosuđu, koju svako ko je dobronameran ocenjuje kao izuzetno negativnu, sa previše političkih stranaka“, rekao je Antonijević.

Grbović je naveo da ne mora da bude politički korektan kao Antonijević.

„Nije ovde problem uticaj političkih stranaka na pravosuđe, već uticaj jedne stranke na pravosuđe, a svi znamo da se radi o Srpskoj naprednoj stranci. Samo ću podsetiti građane na jedno kratko dešavanje iz 2011. godine kada je 700 tužilaca i sudija, nakon prethono loše sprovedene reforme pravosuđa 2009. godine, pristupilo toj stranci. Kasnije su ti isti ljudi vraćeni na posao, dva meseca nakon što je SNS došao na vlast. Dakle, već od tog trenutka mi imamo nedvosmislen uticaj jedne stranke u okviru pravosuđa. Naravno da je ovaj trenutak najpogrešniji mogući za donošenje bilo kakvog akta, a naročito akta o ustavnim promenama. Ustav je društveni ugovor. Ustav je jedan pravni i društveni okvir u kom naše društvo treba da funkcioniše ne danas, već narednih 50, 70 godina… Nekoliko generacija treba da uspostavljaju i vode državu u okvirima tih granica koje se Ustavom predviđaju“, rekao je između ostalog Grbović.

Pogledajte celo gostovanje:

BONUS VIDEO: Hoće li o ustavnim promenama glasati i Srbi na Kosovu?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar