Prvog novembra počinje uklanjanje Starog savskog mosta, gradiće se novi koji neće, ako ne bude probijanja rokova, pre 2027. godine. Otkako su gotovi godišnji odmori i kako je počela škola uvek je špic, uvek je gužva i nema pravila niti najave gde će vas u Beogradu sačekati zatvorena ulica zbog radova. A šta tek kad bude most manje? Oni koji se protiv uklanjanja mosta bore i iz tehničkih i iz sentimentalnih razloga najavljuju terensku odranu. Grad koji mili, stoji i čeka u izveštaju Ane Zulbehari, reproterke Dnevnika na TV Nova.
Tramvaji broje poslednje dane na Starom savskom mostu, jer već u petak biće zatvoren i počeće njegovo rastavljanje u delove. Bagere i mašine sačekaće aktivisti, koji će ga, kažu, od četvrtka braniti i fizički. Zovu građane da im se pridruže na mostu.
„Odbrana ovog mosta je odbrana građana da budu građani, a ne roblje jednog beskrupoloznog okupatora“, poručuje Dejan Atanacković, pisac i aktivista.
„Zato je bitno da se građani usprotivi ovom aktu nasilja nad Beogradom, da shvate da je u pitanju jedna političko-pravna čorba u kojoj se kuva štetni plan za sve nas“, kaže Jovana Radović iz Inicijative „Most ostaje“.
Gradonačelnik aktiviste ne razume. Kaže stari most više ne omogućava normalan prelazak preko reke. Svaka druga priča je kaže – manipulacija emocijama građana koje su odjednom javile.
„Na stranu sad da li je on nemački, nije nemački, Prle, Tihi, Zarić, ovaj, onaj, to je druga priča. Ja pričam o neuslovnsoti, on ne ispunjava ni jedan uslov“, kaže Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.
Ali nisu osećanja prema mostu, koji je za mnoge simbol Beograda, jedini razlog protesta. Već strah od, kako kažu, saobraćajne katastrofe, jer dok se jedan uklanja, novog nema ni na vidiku. Finalni projekat za njehovu izgradnju, objašnjava Miketić, nepostoji, već samo idejni od pre četiri godine.
„Međutim dve godine nakon idejnog rešenja, napravljene su ove dve zgrade toliko blizu da onemogućavaju izgradnju tog novog mosta. Dragi Beograđani hoće da ruše most bez rešenja i finalnog projekta novog mosta“, poručuje Đorđe Miketić iz Inicijative „Most ostaje“.
„Mi ćemo za nekoliko dana imati zatvoren most na osnovu jednog akta koji je nevidljiv, nepostojeći, nema svoj broj, ni datum, i nije ih moguće nikako osporiti, napasti bilo kojim pravnim lekom, i utvrditi da li su zaista ispunjeni zakonom propisani uslovi za takvu demontažu“, kaže Radović
OAli kako kaže prvi čovek Beograda, prema njegovim saznanjima sve je po zakonu. I ako sve bude išlo po planu, novi most biće gotov krajem 2026. ili početkom 2027. godine.
Ono što ja znam, da izvođač koji je dobio taj posao radi u skaldu sa zakonom, projektna dokumentacija postoji, kako mislite da pravite most bez projekta, dozvole za rušenje poslednje su izdate pre mesec dana“, kaže Šapić i dodaje da pre završetka mosta ispred njega sa novobeogradske strane će u rad biti pušten kružni tok, pa neće biti potrebe da se pravi krug oko tržnog centra Ušće. Aktivisti ipak strahuju od gužvi.
„Mi se suprotsavljamo jednom suludom projektu, besmislenom obogaljenju grada, nameri vlasti da nam sruši kvalitet života, da nam otme vreme, da nam ugrozi mogućnost da provodimo vreme sa porodicom, da imamo odgovarajuću, pomoć, kretanje kroz grad, hitnu pomoć“, upozorava Atanacković.
„Taj most je imao negde oko 7.000 vozila dnevno, od kad je prebačena autobuska stanica, broj automboila je drastično smanjen, i mi verujemo da to zaista neće biti onako kako se predstavlja, a da li će biti dodatna gužva, hoće, jer će ipak jedan deo njih koji su prelazili taj most ići na Brankov most“, mišljenja je Šapić.
A da se rastereti kružni tok na Brankovom mostu, od sutra će ga u špicu, od 7 do 10 i od 14.30 do 18.30 regulisati semafori. Crveno menja saobraćajnog policajca, trepćuće žuto odobrava uključenje, a zelenog nema.
„Pokušačemo da smanjimo opterećenje soabraćajne policje, koja je i kada je bila raskrsnica morala tu da stoji, sada to neće biti slučaj i uvodimo u Beograd evropske standarde, jako malo ljudi je bilo i u našem Sekreatrijatu za soabraćaj koji se sa ovim susreo. Ja i služim zato da bi doneo u Srbiju i Boegrad stvari koje niste nikad videli“, poručio je Šapić.
Od inovacija i čitanje novinarskog kodeksa na konferencijama i novi uvredljivi termini za one koji postavljaju nenaručena pitanja.
„Ne znam šta vas je tačno uvredilo od tog izraz, to nije naš izraz, to je nemački izraz koji u jednoj reči uspeva da objasni ono što bi mi u srpskom jeziku trebalo više reči, pitanje je da li je veća uvreda reći nekome da je hohštapler ili lažov, ja sam vam više putao rekao da ste lažovi“, kaže Šapić.
I zato je N1 napustio i jučerašnju konferenciju za koju u pozivu nije stajalo zašto je sazvana, a pretvorila se u Šapićeve časove novinarstva.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Saša Mihajlović: Rušenje Starog savskog mosta je isključivo zbog Beograda na vodi
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare