Goran Ješić je u Novom Sadu mogao da preda krivičnu prijavu - u Beogradu i Šapcu ne bi mogao. Jer advokatske komore su u obustavile rad. Zašto, saznaje Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Advokati u Beogradu i Šapcu danas nisu bili na svom radnom mestu, a kroz ova i vrata ostalih sudova, na kojima o štrajku nema nikakvog obaveštenja, neće proći ni sutra, ni prekosutra. Ipak nije prazno, dolaze građani, da se raspitaju o načinu rada ili završe šta mogu.
Ta zagarontovana većina je prošle nedelje u jednom danu, obeleženom incidentima u skupštini, bez rasprave, usvojila desetine zakona i izmenila krivični zakonik. Izmene se odnose na oštrije kazne za neka kriivčna dela, ali one nisu razlog za štrajk advokata, već način na koji su donete. Međutim, njihov rad nije potpuno obustavljen.
„Dobili smo raspis sudije da advokati danas neće raditi sem u hitnim slučajevima koji su propisani zakonom. kako onda danas funkcioniše sud – mi smo u proodičnom veću, ako ima razvoda i što je bez advokata onda radimo, ako je sa advokatom, onda ne“, rekao je Miroslav Andrić, porotnik u sudu i dodao da će se u beogradskim sudovima do četvrtka održavati postupci u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građanima, postupci prema maloletnicima i posotupci zbog nasilja u porodici u kojima se odlučuje o određivanju privremenh mera.
Šabački advokati još restriktivniji.
„U Šapcu samo advokati mogu da postupaju u fazi određivanja pritvora, ne i u pritvorskim predmetima, i u nekim maloletničkim predmetima“, rekao je Vladimir Terzić iz Advokatske komore Šapca.
Zahtev advokata je, kažu, da se zakoni i izmene ne usvajaju na juriš, pa da ni oni, a kamli građani mogu da razumeju na šta se odnose.
„Ni pola sata nije prošlo, već su usledili pozivi zašto mi idemo u protest i zbog čega se to dešava kad je sve u redu i kada imamo saradnju – a saradnja nije dobra, na žalost nas i pravosudnih organa i Ministarstva pravde. Moraćemo da stavimo do znanja da to više tako ne ide“, kaže Saša Ivanišević, potpredsednik Advokatske komore Beograda.
Do znanja je stiglo brzo, na dan kada je beogradska komora najavila štrajk, i dan kasnije pošto je to uradila šabačka, minsistarstvo pravde odustalo je od većine predloga i produžilo rok za raspravu i na sledeću godinu.
Upravo to i jeste pokazatelj celog stanja – bilo je potrebno da Komora Srbije ili bilo koja komora stupi u protest da bi se ministarka oglasila i tobjavila to na sajtu Ministarstva pravde i u medijima. Nisu našli za shodno da to učine ranije i na primereniji način, pa mi u takvoj situaciji kao članovi radnih tela za izmenu zakona služimo kao fikus“, kaže Ivanišević.
„Samo pritisak i nekakvi sukobi sa tim delo izvršne vlasti a simim tim se pomerjau na zakondavnu vlast mogu da dovedu do nekkavog pomeranja u pravcu donošenja dobrih zakona. koje će građani morati da poštuju“, smatra Terzić.
Advokat Rodoljub Šabić razume nezadovoljstvo, ali ne i to da za njega postoji samo jedan, navedeni razlog. Postavlja pitanje zašto se ne štrajkuje zbog brojnih aktuelnih problema na koje bi advokatura morala da reaguje.
„Poput direktnog uticaja izvršne vlasti na pravosudne organe, poput flagrantnog krešnja zakona o policiji i zakonika o krivičnom piostupku od strane policije i drugih bezbednisnih strkutura, to bi bilo puno logičnije“, kaže Šabić.
Podseća i na desetine zakona usvojenih u kafanskoj atmosferi na istoj skupštinskoj sednici, a od kojih su neki veoma loši.
„Ako se već pozivamo na nezadovoljstvo donšenja zakona, onda treba da kažemo da je kod nas ceo zakonodavni proces potpuno opterećen, pod potpunom kontrolom jedong politikanskog volontarizma, arogantnog dilitantizma. i da su psoledice toga brojni jako loši zajoni, koji se jako često menjaju, pa posataju neprimenjivi i nerazumljivi i za nas profesionalce, a kamoli za građane“, kaže Šabić.
Beogradskim i šabačkim advokatima, iz istog razloga, od sutra se pridružuju kolege iz Niša, a za sredu je zakazan i jednodnevni štrajk u Kragujevcu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Vladimir Terzić: Ministarstvo pravde reaguje samo na pritisak, umesto da bude u partnerskim odnosima sa advokatskim komorama
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare