Istoričakra umetnosti Olivera Skoko i harmonikaš Aleksandar Aca Sofronijević bili su gosti današnje emisije "Među nama", gde su govorili na temu kafana.

Pročitajte još:

U Narodnom muzej u Zrenjaninu čiji je Olivera kustos nedavno je otvorena izložba pod nazivom „Merak mi je“ koja oslikava hedonistički način života, a Olivera je na početku razgovora otkrila koliko je kafana ucitala na tu vrstu umetnosti.

„Iako je koncept bio da se bavimo hedonizmom s različitih strana, čini mi se da prvo kada pomislimo na hedonizam – mi posmislimo na kafanu. Sasvim je logično bil oda ispričamo priču i pre svega predstavimo najznačaniju sliku koja čini nekkao nukleus centar naše izložbe je  priča koja se dešava u kafani. Onda smo dalje širili nekako ceo koncept izložbe i sasvim je bilo logično da se tu nađu i ti četvrtasti stolovi, ti karirani stoljnaci i te piklse. Naravno i nešto što se ne vidi, a to su ti tipični kafanski mirisi, neki dim. Uopšte kafana ima svoju ikonografiju i to nam je sve poznato“, rekla je Olivera na početku

Na pitanje kako je kafana postala deo našeg društva, Olivera kaže:

„Mislim da se osnovni koncept kafane zaista nije promenio. Moram da citiram Branislava Nušića: Sve do 19. veka je kafana bila jedini javni prosto, jedini prostor gde se odvija javni život. Mi danas idemo na kafu u kuće jedni kod drugih, pa ostali razni povodi za druženje. To nekada nije bilo tako – u tuđu kuću se odlazilo samo u tri situacije: Uskrs, Božić i slava. Sve ostalo se kompletno dešavalo u kafani. Tu se sastajalo, ali rastajalo, planirali atenatai, zavere, pobune, prvi kulturni centri. U kafani su tada svi bili jednaki“, kaže Skoko.

S druge strane, naš najpoznatiji harmonikaš Aca Sofronijević dao je svoje viđenje današnje kafane i otkrio da li se ona promenila u odnosu na neka, davno prošla vremena.

„Kafana je sada zaista postalo neko šire značenje. Kafana je danas sve i restoran i klub i sve se zove kafan. Opet je jako bitno da ta kafana ima svoj red. Sigurno da se dosta kafana danas promenila, ali da je taj momenat opuštanja ljudi ostao isti. Sigurno je da se svi danas nalaze u kafanama i advokati i mi muzičari i državnici. Kafana je ostala i dalje mesto javnog okupljanja“, kaže Aca.

Kompletan razvogor poslušajte u videu na početku teksta.

BONUS VIDEO: Šorti: Zlatna moruna

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare