Udruženje profesionalnih izdavača Srbije u pismu Ministarstvu kulture i informisanja predlažilo je set mera za aktuelne nevolje nastale zbog prestanka rada izdavača i knjižara zbog epidemije koronavirusa u našoj zemlji.
Izdavači traže od Ministarstva da radi svoj posao, odnosno da realizuje sve konkurse, posebno one koji se odnose na otkup knjiga za biblioteke i sufinansiranje kapitalnih dela.
Kako navode, izdavači su zbog novonastalih okolnosti ostali bez prihoda, te je čega je ugrožen opstanak ove profesije u Srbiji, a time i hiljade radnih mesta zaposlenih ili angažovanih u izdavaštvu pisaca, prevodilaca, ilustratora, dizajnera, lektora i korektora.
„To se ne tiče samo interesa izdavača ili njihovih autora i saradnika, već vrednosti i značaja srpske kulture i nasleđa“, poručuju iz Udruženja.
Oni predlažu Vladi i Privrednoj komori set mera za ublažavanje posledica panemije koronavirusa, a neke od njih su u određenom obliku postale sastavni deo paketa državne podrške mikro, malim i srednjim preduzećima.
„Te mere su važne, ali nedovoljne, u okolnostima koje su nove za sve nas, pa je neophodno i hitno osmisliti dodatne mehanizme za njihovo prevazilaženje“, navode u pismu.
U to kontekstu predlažu da se u što kraćem roku nastavi rad na realizaciji godišnjih konkursa Ministarstva kulture, a da se rad konkursnih komisija organizuje uz sve potrebne mere bezbednosti i uz korišćenje novih tehnologija.
Posebno, kako navode, imaju u vidu konkurse za otkup, za podršku kapitalnim i vrednim projektima u izdavaštvu, za podršku časopisima, kao i konkurs za podršku prevođenju reprezentatvinih dela srpske književnosti.
UPIS predlaže i da Ministarstvo vanredno dvostruko poveća iznos namenjen Otkupu knjiga za javne biblioteke, što bi, kako navode, bila snažna podrška izdavačima i njihovim stručnim i umetničkim saradnicima, dok ali i dragocena podrška za mrežu javnih biblioteka, te čitaocima u različitim mestima u Srbiji.
Takođe, jedan od predloga je i da Ministarstvo kulture u saradnji sa Ministarstvom prosvete organizuje poseban otkup knjiga za potrebe univerzitetskih biblioteka, gimnazija, srednjih i osnovnih škola u Srbiji, ali i da u saradnji s drugim ministarstvima i Vladom Srbije obnovi ili inicira osnivanje specijalnih biblioteka pri većim kliničko-bolničkim centrima u zemlji, gerontološkim centrima, sigurnim ženskim kućama i dečjim centrima.
Pismo su potpisali predsednik UPIS Zoran Hamović („Klio“) i članovi Upravnog odbora Bora Babić („Akademska knjiga“), Gojko Božović („Arhipelag“), Vladislav Bajac („Geopoetika“) i
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar