Posete u staračkim domovima zabranjene su 13. marta i još nisu dozvoljene, iako je prošlo gotovo mesec dana od ukidanja vanrednog stanja, 5. maja. Predsednik Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite, domova za smeštaj odraslih i starijih Radoslav Milovanović za naš portal kaže da se na otvaranje domova i dozvolu poseta treba odvažiti i da nikome ne ide u prilog da se takva odluka olako donese.
„Jedina sekiracija je što nikako da se puste posete, a dosta je zainteresovanih da vide svoje bližnje i da se malo popusti sa vanrednim merama koje su kod nas još uvek na snazi“, kaže Milovanović.
Kaže da se situacija sa koronavirusom smiruje, ali da za otvaranje staračkih domova još nema odvažnosti.
„Ajde što su izbori, nego što neće niko da preuzme odgovornost. Ministar Đorđević je prvi zatvorio sve domove, na osnovu svoje instrukcije, ali lako je zatvorito. Treba ih otvoriti, treba se odvažiti u takvoj odluci, to je problem. Sada se čekaju epidemiolozi, čeka se, verovatno, Batut da kaže da nije takva frka – otvarajte. Ako se desi da posle toga bude neke zaraze onda je Batut odgovoran, tao da ne ide nikome u prilog da se tako lako donese ta odluka“
Prema rečima našeg sagovornika, u Srbiji ima 234 licencirana privatna staračka doma u kojima je oko 8.600 korisnika i više od 3.000 zaposlenih. U državnom sistemu ustanova socijalne zaštite ima oko 23.000 korisnika.
Govoreći o zarazi i koronavirusu u staračkim domovima, Milovanović kaže da se ona dešavala u „promilima“ i da za takve slučajeve treba da odgovaraju oni koji su nadležni.
Ipak, primećuje da su reflektori najviše na starčkim domovima i ističe da odgovornost treba da snose i svi oni koji su bili na čelu zatvora, fabrika i bolnica u kojma se zaraza pojavila.
U ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih, zaključno sa današnjim danom, potvrđeno je prisustvo koronavirusa kod 96 korisnika i 30 zaposlenih, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Kako se navodi, ukupan broj izlečenih korisnika ustanova socijalne zaštite je 516, a broj izlečenih zaposlenih u tim ustanovama je 186.
Prisustvo Kovida -19 potvrđeno je u gerontološkim centrima u Nišu, Obrenovcu, Aleksincu (“Jelenac”), Knjaževcu, centrima za porodični smeštaj i usvojenje u Beogradu i Nišu, Domu za lica mentalno ometena u razvoju u Tutinu.
Koronavirus registrovan je i u domovima za smeštaj odraslih i starijih, “Stara pruga” na Umci, “Doživeti stotu, „Miljakovački vinogradi“, “Nada” i “Holiday house lux“ u Beogradu, ““Radost““ i ““S.Nikola““ u Negotinu, „MeliorVita” i “Gardoš” u Zemunu.
U saopštenju se podseća da je Ministarstvo za rad donelo rešenje kojim je zabranjen rad domova „Doživeti stotu“, „Stara pruga“ i „Radost“.
****
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare