vakcina protiv gripa
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Ministarstvo zdravlja obavestilo je građane da, bez prethodnog poziva telefonom i konsultacija sa dežurnim epidemiološkim službama, mogu da dođu u tzv. kovid - ambulante pri domovima zdravlja. Tamo treba da se jave pacijenti koji imaju problema sa kašljanjem ili povišenom temperaturom. Obišli smo dve takve ambulante u Beogradu i zatekli potpuno različitu atmosferu - od laganog pijuckanja kafe i ćaskanja sa medicinskim tehničarem koji radi na trijaži, do lekara u skafandirema i pacijenata koji čekaju dva sata na pregled.

U ambulanti na Zvezdari, u Ulici Veljka Dugoševića, zatekli smo red od oko desetak pacijenata. Neki kažu da imaju blagu temperaturu, neki samo kašlju. Neki kažu su sigurni da nemaju koronu, ali su ih njihovi odabrani lekari, ipak, uputili u ovu ambulantu.

„Izgleda da ja nisam pacijent, pregledali su me i sada ništa, izgubio sam dva sata čekajući“, pomalo je ljut jedan pacijent.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Lekari i medicinske sestre u skafanderima izlaze, uzimaju knjižice, prozivaju pacijente, onima kojima je potrebno daju dalje instrukcije i lekarske upute.

„Sa ovim sada idete na rendgen pluća“, objašnjavaju jednoj mladoj pacijentkinji koja užurbano ulazi u kola i odlazi u  centralu Doma zdravlja na Zvezdari.

Lekarke i sestre pod punom „ratnom opremom“ nisu bile raspoložene da razgovaraju sa nama, i nas su, kao i ovu pacijenkinju uputili, na centralu Doma zdravlja za sve konkretnije informacije.

Voždovac: Opušteno…

Ispred ambulante voždovačkog doma zdravlja u Šumicama daleko opuštenija atmosfera, voljan da sa  nama popriča bio je je medicinski tehničar Dragan. Ima masku, ali ne vidimo rukavice. Kaže, tu su, ali ih je trenutno skinuo.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Imam rukavice, ali sada pijem kafu, jer nema nikoga u redu, gore ih ima dvoje-troje na pregledu. Funkcioniše to lepo. Sada nema reda ispred ambulante, u jednom momentu je bilo. Ne puštamo da se gore pravi gužva, jer ne znamo ko ima a ko nema, pa da se ne bi mešali. Troje – četvoro pacijenata maksimalno, jedan može da bude u čekaonici“, priča nam Dragan.

Rade tri lekara opšte prakse, a kako nam objašnjava naš sagovornik, u dnevnoj smeni bude oko 40 pacijenata. U noćnoj, koja traje do 22 časa, i obuhvata policijski čas, bude po dva ili tri pacijenta.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

„Ima ih od 18 do 80, svih uzrasta. Neki se samo uplaše, pa je potrebno i da se malo umire. Neki dobiju samo antibiotike i to je to. Ukoliko je nešto ozbiljnije rade se analize – krv i snimanje pluća. Sve se šalje u našu centralu u Krilovačkoj“, priča Dragan. Iz centrale stiže i eventualni poziv onima koji bi trebalo da idu na testiranje.

„U ovoj ambulanti je napravljen taj sabirni centar za ljude sa respiratornim infekcijama. Vraćaju ih iz matičnih ambulanti i šalju nama, ako imaju povišenu temperaturu“, objašnjava nam ovaj ljubazni medicinski tehničar.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Sa maskom i kapuljačom izlazi i prvi pacijent iz ambulante. Bio je raspoložen da priča sa nama, ali ne i da nam kaže kako se zove. Kaže da ima groznicu i temperaturu oko 37 već desetak dana. Danas je od doktora dobio antibiotike i ako temperatura ne padne nakon tri dana treba da se ponovo javi lekaru.

„Normalno da sam pomislio na koronu kada imam groznicu već duže od 10 dana. Nemam kašalj, ali malaksalost i glavobolja su tu“, žali nam se  sagovornik koji kaže da bi ga umirilo kada bi ga konačno poslali na testiranje, jer bi znao na čemu je.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Kragujevac: Posebna ambulanta od 20. marta

Građani koji sumnjaju da imaju simptome koronavirusa treba da odmah odu u posebno opredeljene ambulante za febrilna stanja, stav je Ministarstva zdravlja. U centru Šumadije ovakav tip ambulante otvoren je još 20. marta, a lekari dnevno pregledaju između 20 i 25 pacijenata, koji imaju povišenu temperaturu i druge simptome respiratornih infekcija.

Kada Kragujevčani uđu u Covid ambulantu, prvo će prema stepenu svog zdravstvenog stanja biti svrstani u jednu od tri grupe, koje su predviđene procedurama Ministarstva zdravlja: „Sumnjiv“, „verovatan“ i „potvrđen“ su termini, kojima se filtriraju pacijenti sa određenim simptomima. Na osnovu toga se pristupa njihovom daljem lečenju, kaže za portal Nova.rs dr Vasilije Antić, direktor doma zdravlja u Kragujevcu. 

Foto: Aleksandra Petrović

„Većina naših pacijenata su iz grupe ‘sumnjiv’ i ‘verovatan’ i svi naši lekari tačno znaju šta u kom slučaju treba da preduzmu. Na primer, ‘verovatan’ je onaj pacijent koji ima temperaturu, otežano disanje i bio je u kontaktu sa nekim iz inostranstva’’, pojašnjava doktror Antić i dodaje da se u takvim slučajevima pacijenti upućuju na Infektivnu kliniku.

U ambulanti – laboratorija i RTG snimanja

Kragujevačka ambulanta za febrilna stanja oformljena je u posebnom delu Antituberkuloznog dispanzera (ATD) koji ima sopstvenu laboratoriju i RTG aparate, tako da se svim pacijentima odmah urade neophodne analize i snimak pluća, kaže dr Vasilije Antić.

„Mi smo se upravo u ovoj zgradi i organizovali tako da imamo sve na jednom mestu, kako nam pacijenti koji su potencijalni prenosioci ne bi šetali po drugim objektima. Ovde uradimo laboratoriju, snimak pluća i na osnovu tih rezultata, konsultujemo se sa epidemiolozima i lekarima sa Infektivne klinike’’, kaže Antić i napominje da u medicinskom timu, uz lekare opšte prakse dežuraju pulmolozi i laboratorijski tehničari.

„Sve pacijente, koji su na osnovu dobijenih analiza i snimka pluća sumnjivi na Covid 19, mi upućujemo na Infektivnu kliniku, koja je na 100 metara odavde. Evo, tokom jučerašnjeg dana na delje lečenje smo uputili četiri pacijenta. Ima dana kada ne uputimo nijednog, ali je u svakom slučaju, najbolje za sve građane koji imaju simptome, da se prvo jave nama“, objašnjava proceduru doktor Antić i navodi da i u okviru same febrilne ambulante imaju dva odvojena dela za dodatno razdvajanje pacijenata.

Foto: Aleksandra Petrović

„Trudimo se da sve one pacijente kod kojih procenimo da imaju običnu prehladu ili gnojavu anginu, pregledamo u drugom krilu i ne mešamo ih sa pacijentima iz grupe ‘verovatan’. Verujemo da ima i onih građana koji se plaše dolaska u ovu ambulantu, pa smo zbog njih otvorili i naš interni kol centar, kako bi nas pozvali za savet“, kaže Vasilije Antić.

Tokom radnog vremena ambulante građanima su dostupni sledeći telefoni – 034/637 00 20, 069/323 91 32, 064/865 8406 i 064/865 8404.

Posebne izolacione sobe i za decu

U Kragujevcu su predviđene i posebne izolacione sobe za pregled dece u Dečjem i Školskom dispanzeru u kojima se primenjuju iste procedure u cilju sprečavanja širenja koronavirusa, kaže doktor Vasilije Antić.

„Imamo osam punktova na kojima pregledamo decu školskog i predškolskog uzrasta. Odlučili smo da to bude na više lokacija, kako roditelji ne bi morali da dovode decu mnogo dalje od mesta stanovanja, već u dispanzer u koji inače i dolaze. U svakom objektu imamo timove dežurnih pedijatara, a izolacione sobe se dezinfikuju posle svakog pregleda“, objašnjava procedure doktor Vasilije Antić.

Dopisnica Nova.rs iz Kragujevca Aleksandra Petrović