Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Srbija ima zadovoljavajući broj uređaja za tretman infektivnog otada, rekao je direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović.

Radović ističe da se otpad koji nastaje u epidemiji koronavirusa generiše, diverzifikuje na čvrst, tečni i otpad od testiranja.

„Takvog otpada nastaje oko kilogram po bolničkom krevetu svakoga dana, a Republika Srbija ima zadovoljavajući broj uređaja za tretman infektivnog otpada. Samo na teoritoriji Grada Beograda ima 22, a na teritoriji Srbije postoje još 92 uređaja. Pored toga, postoji i privatni sektor, koji takođe može da tretira ovakav vid otpada“, rekao je Radović.

Jedno od najčesćih pitanje koje se postavlja Agenciji jeste način na koji treba da se odlažu zaštitna sredstva i oprema koje građani koriste.

„Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, takav otpad se može tretirati kao regularan komunalni otpad i stoga građani Srbije mogu da ga odlažu na način na koji odlažu ostali otpad. Svaki građanin Srbije generiše dnevno jedan kilogram otpada, tako da ova količnina iako jeste brojna, neće dramatično promeniti količinu otpada, jer zaštitna sredstva nisu teška. U ovoj situaciji je najvažnije da pratimo preporuke Vladde Srbije, da se ponašamo odgovorno i da sačekamod a ova sitaucije što pre prođe“, zaključio je Radović.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar