Naša studija treba još da se objavi u stručnim časopisima, gde stručnjaci mogu da analiziraju naše podatke na naučnoj osnovi. Ali, podaci su toliko pozitivni da su nas začudili. Progresija bolesti u teže oblike je 79 odsto manja sa lekom. To daje nadu da ćemo imati lek koji će pomoći našim pacijentima, rekao je srpski naučnik i profesor medicinskih nauka dr Ratko Đukanović sa Univerziteta Sautempton, jedan od osnivača britanske kompanije Synairgen, koja radi na leku 19 Interferon beta za kovid 19.
„Kada se razbolite i dobijete bilo koju virusnu infekciju, u istom momentu počinje reakcija našeg imunološkog sistema. Interferon spada u jedan od tih glavnih vojnika koji su spremni da reaguju, nespecifično da reaguju. Svi mi to prizvodimo. Virus je gladan, on hoće da se širi i ide u pluća gde ima puno tkvia gde mođe da preživi. Našea hipoteza je da postoji deficijencija – nesposobnost plućnog tkiva da dovoljno jako reaguje putem tih raznih interferona. Kada dajemo lek, mi ispravljamo tu deficijenciju“, objašnjava dr Ratko Đukanović, gostujući u jutarnjem programu „Probudi se“ na televiziji NOVA S.
Na pitanje verujete li da interferon može da promeni tok epidemije dr Đukanović odgovara:
„Ja nisam vernik, ne verujem, samo u podatke koje vidim. Ova naša studija treba još da se objavi u stručnim časopisima, gde stručnjaci mogu da analiziraju naše podatke na naučnoj osnovi. Ali, podaci su toliko pozitivni da su nas začudili. Progresija bolesti u teže oblike je 79 odsto manja sa lekom. To daje nadu da ćemo imati lek koji će pomoći našim pacijentima“, navodi dr Đukanović.
Na putu do konačne registracije i primene leka ključno je, prema njegovim rečima – strpljenje.
„Treba nam svima mnogo, mnogo strpljenja i drugih važnih osobina – ne treba paničiti, treba biti strpljiv i uporan. Svi zajedno moramo da radimo. Ovo je svetski rat. Ne napadaju nas marsovci, već mikrobi i to je uvek tako bilo u istoriji čovečanstva – malo, malo pa dođe do turbulentne invazije. Ovo ne bira ni klasu, ni rasu, malo više su u riziku muškarci i to ne znamo zašto. Zemlje međusobno moraju da sarađuju. A, ključnu ulogu treba da odigra Svetska zdravstvena organizacija.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare