Foto: Bokstaz / Shutterstock, Shutterstock

Zabrana EU za izvoz automobila koji nisu ispravni za vožnju može stvoriti dodatne izazove, pa čak i za lopove. Međutim, ova zabrana izvesno može uticati i na povećanje cena polovnjaka u našoj zemlji.

Naš portal je već pisao o predstojećoj zabrani izvoza neispravnih automobila van Evropske unije. Ova najava izazvala je zabrinutost među mnogim pojedincima, jer strahuju da bi trgovina automobilima između EU i zemalja koje nisu članice EU mogla biti zaustavljena.

Međutim, fokus na sprečavanju izvoza neispravnih vozila može rezultirati većim kvalitetom polovnih automobila u zemljama članicama EU. To, zauzvrat, može opravdati više cene zbog poboljšane pouzdanosti i sigurnosnih karakteristika. Matas Buzelis, stručnjak za automobilsku industriju iz kompanije za podatke o vozilima carVertical, podelio je svoje uvide o ovoj zabrani i istakao da će ova promena malo otežati život lopovima.

Prepreka za uvoz kradenih vozila

Odluka o zabrani kretanja neispravnih vozila izvan EU ima za cilj sprečavanje cirkulacije nesigurnih i nepouzdanih vozila. Gospodin Matas Buzelis, stručnjak iz kompanije carVertical, objašnjava da ovo novo pravilo može delovati kao regulacija koja ograničava crno tržište.

„Najvažnije je stvoriti regulaciju koja ima vrlo malo rupa. Ako se efikasno primeni, zabrana bi mogla da smanji dostupnost takvih vozila na ilegalnom tržištu automobila. To bi moglo da utiče na ponudu lošeg kvaliteta ili neregistrovanih vozila na tržištima s visokim stopama krađe automobila“, kaže Matas Buzelis.

Zabrana izvoza neispravnih vozila mogla bi učiniti prelazak granica ukradenih vozila iz EU znatno težim. Vozila moraju da ispunjavaju standarde ispravnosti kako bi se izvezla. U tom slučaju, to bi moglo odbiti ili zakomplikovati proces izvoza ukradenih automobila, jer ukradena vozila često nemaju odgovarajuću dokumentaciju ili je već izmenjena.

Međutim, kriminalne mreže koje se bave izvozom ukradenih vozila ili ilegalnim tržištem automobila možda će prilagoditi svoje operacije kao odgovor na ovu zabranu. Mogu se fokusirati na alternativne izvore ili metode za sticanje i izvoz vozila, preusmeravajući svoje aktivnosti na regione s manje strožim propisima.

Povećanje cena polovnih rezervnih delova 

Odluka Evropske unije da ne izvozi vozila na kraju svog veka uglavnom će rezultirati većom upotrebom recikliranih materijala. Na primer, 25% plastike koja se koristi za izgradnju novog vozila moraće poticati iz reciklaže, od čega će 25% morati biti reciklirano iz vozila na kraju svog veka. Međutim, što se tiče tržišta polovnih automobila, ova odluka neće ili će minimalno uticati na cene automobila.

„Pošto vlasti planiraju da zaustave izvoz vozila na kraju svog veka na druga (ne-EU) tržišta, neizbežno će doći do povećanja dostupnosti polovnih rezervnih delova. Većina korisnika vozila i građana koji žive u zemljama koje nisu članice EU osetiće povećanje cena zbog smanjene ponude rezervnih delova“, kaže Matas Buzelis iz carVertical-a.

Ako ove zemlje prime smanjen broj neispravnih vozila, to može promeniti dostupnost i vrste vozila na njihovim tržištima. To može učiniti neke nesigurne automobile nešto skupljim za održavanje ili čak dovesti do nestašice rezervnih delova, što znači da će popravke trajati duže nego ikada ranije.

Bonus video: Vozili smo novi Renault Clio

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar